Νύχτα μαγική, Ευρωπαϊκή - Η Ανόρθωση ξανά στους ομίλους

- 26.08.2021

Η Ανόρθωση επιστρέφει στους ομίλους

Το 2008/09 ξανά με τον Τιμούρ στον πάγκο έγραψε ιστορία με το Champions League και απόψε, 26 Αυγούστου 2021, η μακρά αναμονή 13 ετών λαμβάνει τέλος και οι απανταχού Ανορθωσιάτες πανηγυρίζουν!

Το 3-1 επί της Χάποελ Μπερ Σεβά στο κατάμεστο "Παπαδόπουλος" μετά το 0-0 στο Ισραήλ, στέλνει την Κυρία στους ομίλους του Conference League και στην αυριανή κλήρωση της Κωνσταντινούπολης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

χψβχψβχψχψχψβχψβ

-Πρώτο σφύριγμα από τον Λιθουανό Donatas Rumšas, καλή επιτυχία Ανόρθωση!

-2' Πρώτη επικίνδυνη φάση με φάουλ-σέντρα του Καλτσά, οι αμυντικοί απομάκρυναν σε κόρνερ πριν η μπάλα φτάσει στον Λάζαρο.

-Πεντάλεπτο στο ματς. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα από τον κόσμο, γεμάτες οι τρεις κερκίδες.

-6' Πρώτη τελική. Ο Αμπαρτζουμιάν με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Λάφερτι που κατέβασε πολύ ωραία και έπιασε το σουτ στην κίνηση, λίγο έξω. Πήγε να πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ ο Βορειοϊρλανδός.

-Δέκα λεπτά αγώνα, η Ανόρθωση μπήκε πολύ καλύτερα. Κρατάει μπάλα και με υπομονή εκδηλώνει τις επιθέσεις της. "Μαζεμένη" η Μπερ Σεβά με πρώτο στόχο να αμυνθεί.

δβφδφδβδφ

-12' ΓΚΟΛ 1-0!! Το δυνατό ξεκίνημα φέρνει την ουσία με το γκολ του Αρτυματά! Στην αντεπίθεση ο Καλτσάς έβγαλε τον Πόποβιτς φάτσα με τον Harush, ο Σλοβένος πιέστηκε και δεν μπόρεσε να κάνει το τέλειωμα όμως κράτησε ψύχραιμα και έστρωσε στον επερχόμενο Αρτυματά που πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόνταρε και πήγε μέσα! - Δείτε το εδώ

-14' Μεγάλη ευκαιρία η Μπερ Σεβά, ο Acolatse εξ επαφής πλασάρει έξω.

-19' Παρακινδυνευμένη ντρίμπλα από τον Λόρια, η φάση τελειώνει μετά από φάουλ του Shechlter στον Γεωργιανό.

-25' Ισοζυγισμένο το παιχνίδι μετά το γκολ, η Μπερ Σεβά ανέβηκε πιο ψηλά και προσπαθεί να αντιδράσει.

-Μισάωρο. Η Ανόρθωση δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα μετά το γκολ. Η κατοχή στους φιλοξενούμενους. Συνεχείς οδηγίες από τον Τιμούρ στους παίκτες του.

ρευερυερυερυ

-31' Ένταση για λίγο και διακοπή. Ο Λάφερτι διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή μετά από υπόδειξη ότι έκανε χέρι, ο Petrucci έσπρωξε τον Βορειοϊρλανδό και δημιουργήθηκε μικροσύρραξη με 4-5 ποδοσφαιριστές. Το... θέμα τελειώνει με κάρτες σε Λάφερτι, Πόποβιτς και Acolatse, Keltjens.

-39' Σουτ του Αμπαρτζουμιάν εκτός περιοχής, άστοχο.

-Φτάσαμε στο 40'. Χωρίς ευκαιρία εδώ και αρκετή ώρα, πολλές οι διακοπές για φάουλ. Στο 40-60% για τους Ισραηλινούς η κατοχή.

-41' Φάουλ στον Λάφερτι από τον Tibi και διαμαρτυρίες για κίτρινη από την κερκίδα.

ιυιυυθυι

-43' ΓΚΟΛ 1-1. Ο Micha με εξαιρετική κάθετη έβγαλε τον Ansah απέναντι στον Λόρια που απέκρουσε ασταθώς το πλασέ, όμως η μπάλα πήγε στον Shechter που με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε - Δείτε το εδώ.

-"Μην σταματάς Ανόρθωση!" από την κερκίδα.

τυυτξτξυτ

-45' Με δέκα η Μπερ Σεβά! Επικίνδυνο τάκλιν του Acolatse στον Χουσμπάουερ, δεύτερη κίτρινη και αποβολή

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+2' Κίτρινη σε Κορέια και Shechter για... κοκορομαχία.

-Τέλος ημιχρόνου. Η Ανόρθωση μπήκε εξαιρετικά και άνοιξε το σκορ αλλά δεν είχε συνέχεια. Μπορεί να μην κινδύνεψε σε πολλές φάσεις όμως δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα μετά το 1-0 και το πλήρωσε. Κακός ο ρυθμός από το 20' και μετά, πολλά φάουλ, διακοπές και ένταση που στο τέλος στοίχησε στους φιλοξενούμενους. Η Μπερ Σεβά μπορεί να ισοφάρισε στο 43' όμως δυο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες. Με λίγη προσοχή η Ανόρθωση θα κάνει δική της την πρόκριση.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-48' Δυνατό, συρτό σουτ του Αρτυματά εκτός περιοχής, η μπάλα στα σώματα.

-50' Μικροδιακοπή, ο Petrucci είναι στο έδαφος.

-52' Ο Χριστοφή αντί του Χουσμπάουερ η πρώτη αλλαγή του Τιμούρ.

-56' Βολίδα του Petrucci από μακριά, σε κόρνερ ο Λόρια που ήταν στη σωστή θέση.

-61' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση! Σε δυνατό σουτ του Κορέια από κοντά, η μπάλα χτύπησε στο ανοικτό χέρι του Abu Abaid που έπεσε για το τάκλιν.

769760670

-62' ΓΚΟΛ 2-1!!! Ο Λάζαρος από τα έντεκα βήματα βάζει... φωτιά στο Αντώνης Παπαδόπουλος! - Δείτε το εδώ

-Τρέχει και το αφιερώνει στον Τιμούρ ο Ελλαδίτης. Αγκαλιά στον πάγκο όλοι οι παίκτες μαζί με τον κόουτς.

δφηδφηδφη

-69' ΓΚΟΛ 3-1!! Ξανά ο Λάζαρος! Μια εξαιρετική επίθεση φέρνει προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Αμπαρτζουμιάν από δεξιά σέντραρε και ο Ελλαδίτης εξ επαφής βάζει το δεύτερο του γκολ - Δείτε το εδώ.

-Τρέχει στον κόσμο και αποθεώνεται ο Ελλαδίτης, παραλυρούν οι Ανορθωσιάτες!

-70' Αλλαγές ο Λέβι. Safuri αντί Shechter και Gordana αντί Petrucci.

-71' Ευκαιρία η ομάδα του Λέβι με δυνατό σουτ του Safuri, σε κόρνερ ο Λόρια. Προσοχή ακόμα μερικά λεπτά...

-74' Διπλή ο Τιμούρ, Ρουσιάς, Αντωνιάδης μέσα - Λάφερτι, Λάζαρος έξω.

-75' Ευκαιρία για τέταρτο γκολ με σουτ του Κορέια από αριστερά, το βγάζει ο Harush.

-78' Έξω Micha-Keltjens, μέσα Asprilla-Solomon.

-80' Ξανά διπλή ο Τιμούρ. Χρυσοστόμου, Ελουντού μέσα - Πόποβιτς, Καλτσάς έξω.

-Τελευταία πέντε λεπτά. Οι Ανορθωσιάτες περιμένουν το τελικό σφύριγμα για να ξεσπάσουν!

-89' Κίτρινη στον Αρτυματά για διαμαρτυρίες.

-90' Κάρτα στον Asprilla για φάουλ στον Κορέια.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. Ασταμάτητα τα συνθήματα στις κερκίδες...

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Ρισβάνης, Αραγιούρι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (52' Χριστοφή), Πόποβιτς (80' Χρυσοστόμου), Καλτσάς (80' Ελουντού), Χριστοδουλόπουλος (74' Αντωνιάδης), Λάφερτι (74' Ρουσιάς).

-Στον πάγκο: Τζουρ, Ελουντού, Ιωάννου, Μπουσουλάζιτς, Αβραάμ, Κορρέα, Χριστοφή, Αντωνιάδης, Ρουσιάς, Χρυσοστόμου, Κατσαράβα.

Χάποελ Μπερ Σεβά: Harush, Keltjens (78' Solomon), Miguel Vitor, Tibi, Abu Abaid, Bareiro, Acolatse, Micha (78' Asprilla), Petrucci (70' Gordana), Ansah, Shechter (70' Safuri).

-Στον πάγκο: Eliasi, Glazer, Safuri, Solomon, Yosefi, Madmon, Gordana, Dadia, Elhamed, Asprilla, Hatuel, Shviro

Κίτρινες: Λάφερτι, Πόποβιτς, Κορέια, Αρτυματάς  / Keltjens, Shechter, Abu Abaid, Asprilla

Κόκκινες: Acolatse (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Donatas Rumšas (LTU)

Boηθοί: Vytenis Kazlauskas - Vytis Snarskis (LTU)