Ο εξαιρετικός Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους "16"!

- 29.03.2022

Επιβλήθηκε 2-0 σετ (6-4, 6-3)

Η εκπληκτική παράδοση που έχει ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο5) κόντρα στον Άλεξ Ντε Μινόρ (Νο28) συνεχίστηκε, με τον Έλληνα τενίστα να φτάνει στην 8η νίκη του απέναντι στον 23χρονο Αυστραλό σε ισάριθμες μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Οι δύο τους αντάμωσαν στον τρίτο γύρο του Miami Open και ο Τσιτσιπάς επιβλήθηκε 2-0 σετ (6-4, 6-3) σε 1 ώρα και 29 λεπτά, παίρνοντας την πρόκριση για τους "16", εκεί όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος τα ξημερώματα της Τετάρτης (30/3, 02:00) με τον 18χρονο Ισπανό, Κάρλος Αλκαράθ (Νο16).

Στο πρώτο σετ, οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι - χέρι μέχρι το 10ο γκέιμ και ο Ντε Μινόρ σέρβιρε για να ισοφαρίσει σε 5-5. Σε εκείνο το σημείο, ο 24χρονος πρωταθλητής μας έκανε το μπρέικ που ζητούσε και με 6-4 μπήκε σε θέση οδηγού. Πέρα από το προβάδισμα, ο Τσιτσιπάς είχε πλέον και το μομέντουμ, όπως φάνηκε και στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα.

Στο τέταρτο γκέιμ του δεύτερου σετ και αφού προηγουμένως είχε "σβήσει" τρία μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του, ο Στέφανος έσπασε και πάλι το σερβίς του Ντε Μινόρ, παίρνοντας το προβάδισμα με 3-1. Κράτησε το σερβίς του στο επόμενο για το 4-1 και σέρβιρε στο ένατο για να κλείσει το ματς. Όπερ και εγένετο, δίχως μάλιστα να χάσει ούτε έναν πόντο και με 6-3 έκανε το 2-0, φτάνοντας στον τέταρτο γύρο, όπου τον περιμένει ένας πολύ φορμαρισμένος τενίστας που έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον έμπειρο Κροάτη, Μάριν Τσίλιτς.

Ο Στέφανος είναι σε καλή κατάσταση, δείχνει έτοιμος να φτάσει μακριά και αν διατηρήσει αυτά τα επίπεδα απόδοσης σε σταθερή βάση, έχει όλα τα φόντα να προχωρήσει αρκετά. Ο ίδιος κοιτάζει ένα ένα τα παιχνίδια του και θα παλέψει να διεκδικήσει με αξιώσεις τον τίτλο στο αμερικάνικο τουρνουά, εν αντιθέσει με ό,τι δεν κατάφερε στο Indian Wells.

Με τον Αλκαράθ έχει παίξει μια φορά τον περασμένο Σεπτέμβριο και είχε νικήσει ο Ισπανός. Μετά από 4 ώρες και 7 λεπτά μιας συγκλονιστικής μάχης στο Arthur Ashe για το περσινό US Open, ο νεαρός τενίστας κατόρθωσε να βγάλει εκτός συνέχειας τον Τσιτσιπά, κερδίζοντάς τον με 6-3, 4-6, 7-6 (2), 0-6, 7-6 (5). Μακάρι αυτή τη φορά το σενάριο του αγώνα να έχει διαφορετικό φινάλε...