Ο κάπτεν δάγκωσε… και λύτρωσε! (φώτος)

- 27.09.2021

Δραματική, αγχωτική νίκη του ΑΠΟΕΛ με 1-0 επί της μαχητικής ΠΑΕΕΚ!

Οι "γαλαζοκίτρινοι" φλέρταραν με τον "εφιάλτη" της γκέλας αλλά ο Λούκας Σόουζα σαν φορ νίκησε τον εξαιρετικό Πρόσεκ. Τρομερές στιγμές στο γκολ του κάπτεν που ξέσπασε, δάγκωσε την φανέλα και ξεσήκωσε το ΓΣΠ. Φοβερές στιγμές και στον πάγκο από τον Σωφρόνη Αυγουστή.

Δυσκολεύτηκαν αφάνταστα οι γηπεδούχοι που έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 4' λόγω αποβολής του Σουμαόρο. Έχασε πέναλτι ο Μάγκλιτσα, αποβλήθηκε ο Οκριασβίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76'.

Εξαιρετικά στημένη γι' ακόμη ένα ματς η ομάδα του Σεργίδη που αμύνθηκε μαζικά και μέχρι το 79' άγγιξε την υπέρβαση του βαθμού στο ΓΣΠ. Στους 4 βαθμούς η ΠΑΕΕΚ, στους 3 ο ΑΠΟΕΛ.

Η ιστοσελίδα του www.kerkida.net βρίσκεται από νωρίς στο ΓΣΠ και σας μεταφέρει την εξέλιξη του.

- Λίγα λεπτά πριν από την σέντρα...

- Να ευχηθούμε καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- Εναρξη στο ματς, στην σέντρα ο ΑΠΟΕΛ.

- 1' Φάουλ του Αριστοτέλους πάνω στον Οκριασβίλι, ευκαιρία για στημένη φάση.

- 2' Εκτέλεσε ο Ντανίλο, κεφαλιά του Σόουζα, έδιωξε η ΠΑΕΕΚ που πήγε να βγει στην κόντρα, φάουλ στον Ενόχ.

- 3' Φάουλ κέρδισε ο Ντανίλο, ο Σουμαόρο τον τράβηξε και τον έριξε στο έδαφος ενώ είχε ξεφύγει από το προσωπικό μαρκάρισμα. Πάτημα του Σουμαόρο στον Ντανίλο όπως φάνηκε στο ριπλει.

- 4' Πάει στον On field Review ο Σολωμού μετά από συνεννόηση με τον Fernandes Correira.

γδφγδφγδφγδφγδγγδγδγδφγγδγδ

- 5' Κόκκινη στον Σουαμόρο! Με δέκα η ΠΑΕΕΚ. Ο VAR είδε το πάτημα και ενημέρωσε τον ρεφ για πιθανή κόκκινη κάρτα κάτι που έπραξε ο Σολωμού μετά από εξέταση της φάσης.

** (Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday απόψε το βράδυ).

- 7' Πρόβλημα για παίκτη της ΠΑΕΕΚ, ο Γιάνσεν στο έδαφος.

- 8' Φάουλ για τον Βαρέλα, τον ανατρέπει ο Σόουζα. Σαν κοντινό κόρνερ...

- 12' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Σόουζα! Ο Οκριασβίλι είδε τον Νατέλ, η πάσα κόπηκε από τον Γιάνσεν αλλά ο Σόουζα βρέθηκε στην πορεία της, έκανε το πλασέ πέφτοντας, αποκρούει ο Πρόσεκ.

- 14' Στημένη φάση για το ΑΠΟΕΛ μέτωπο με την εστία. Ο Νατέλ εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα στο τείχος.

- 16' Ατομική προσπάθεια του Σόουζα, ο Βραζιλιάνος ταλαιπώρησε δυο ποδοσφαιριστές, έδωσε στον Οκριασβίλι, ο Γεωργιανός έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 17' Αλλαγή ο Μάκης Σεργίδης, ο Τίμερμανς στην θέση του Γιάνσεν. Ολλανδός βγαίνει, Ολλανδός μπαίνει.

- 20' Kαλή στιγμή με τον Οκριασβίλι. Ο Γεωργιανός πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αποκρούει ο Πρόσεκ.

- 21' Απόκρουση Πρόσεκ! Συνεργασία Οκριασβίλι-Σόουζα, ο Βραζιλιάνος από καλό σημείο έκανε το σουτ, σε κόρνερ διώχνει δύσκολα ο Πολωνός.

ηγηφηφγηφηγηφηφγη

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανανεώνει συνεχώς επιθέσεις ο ΑΠΟΕΛ, η ΠΑΕΕΚ είναι καλά κλεισμένη στην περιοχή της.

- 22' Υποδέχτηκε με πλάτη ο Μάγκλιτσα, μοίρασε στον Νατέλ, το σουτ του Βραζιλιάνου στα σώματα. Δεν μετρά η φάση, οφσάιντ σωστά ο Κροάτης.

- 25' Φάουλ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ σε πολύ καλό σημείο... Ο Τσόσιτς έριξε στο έδαφος τον Μάγκλιτσα.

- 26' Απευθείας εκτέλεση του Τορνίκε Οκριασβίλι, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Καλή εκτέλεση.

- 28' Εκτέλεση φάουλ του Ζαμπάλα, κεφαλιά ο Μάγκλιτσα, η μπάλα άουτ.

Ημίωρο. Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει, η ΠΑΕΕΚ αμύνεται.

- 31' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Βαρέλα ανατρέπει τον Οκριασβίλι. Ο VAR επικύρωσε την απόφαση του Σολωμού.

γηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφγηφηφηφγ

- 32' Ο Μάγκλιτσα πίσω από την μπάλα.

- 33' Άουτ! Ο Κροάτης στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ηφγηφγηφηγφηφηφηγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Ο Σόουζα έσπευσε να "ανεβάσει" ψυχολογικά τον Μάγκλιτσα, ο κόσμος επίσης ανέβασε την ένταση και ντόπαρε τον Κροάτη φορ.

- 39' Προσπάθεια του Θεοδώρου από τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα, έκανε το σουτ, η μπάλα στην αγκαλιά του Πρόσεκ.

- 41' Χέρι του Αριστοτέλους, φάουλ για το ΑΠΟΕΛ. Εκτελέστηκε γρήγορα, ο Οκριασβίλι κερδίζει κόρνερ.

- 42' Κεφαλιά του Τίμερμανς, νέο κόρνερ.

- 43' Σέντρα-σουτ του Ζαμπάλα, η μπάλα άουτ.

ΔΥΟ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+1' Γύρισμα του Θεοδώρου, κόβει η άμυνα.

Ημίχρονο. Επιθετικός μονόλογος του ΑΠΟΕΛ δίχως όμως οι γηπεδούχοι να είναι αποτελεσματικοί. Η ΠΑΕΕΚ αντέχει και κρατά το μηδέν. Έχασε και πέναλτι η ομάδα του Αυγουστή που παίζει με παίκτη παραπάνω.

gdfgdfggdfggdfggfg

Eναρξη στο Β' μέρος.

- 46' Σέντρα του Νατέλ, φωνές από πλευράς ΑΠΟΕΛ για χέρι του Τίμερμανς. Παίζεται από τον ρεφ.

- 48' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ να πιάνει την κεφαλιά, απόκρουση ο Πρόσεκ, η μπάλα έμεινε στην μικρή περιοχή, ο Σόουζα προσπάθησε να σκοράρει, ξανά ο Πρόσεκ μπλοκάρει.

τργφηγφγηγφηφγηφγ

- 49' Συρτή σέντρα του Ζαμπάλα, διώχνει με δυσκολία η άμυνα.

- 50' Σέντρα του Σόουζα στο δεύτερο δοκάρι, ο Νατέλ με προβολή προσπαθεί να βρει τον Μάγκλιτσα, καθοριστική άμυνα του Έσελινκ!

- 52' Κόρνερ κερδίζει ο ΑΠΟΕΛ μετά από άμυνα του Κούρου στον Θεοδώρου.

- 53' Σουτ των Ζαμπάλα και Σάβιτς δεν προβληματίζουν τον Πρόσεκ.

- 55' Φάουλ του Ζαμπάλα στον Δημητρίου.

- 57' Στημένο για την ΠΑΕΕΚ, διώχνει ο Οκριασβίλι σε πλάγιο.

- 57' Τρεις αλλαγές, δυο για ΠΑΕΕΚ, μια για ΑΠΟΕΛ. Ο Νταουσβίλι παίρνει την θέση του Μάγκλιτσα.

- 59' Μπάσιμο του Νατέλ στην περιοχή, στο έδαφος ο Βραζιλιάνος σταματά η προσπάθεια του.

- 62' Φάουλ κερδίζει ο Νάντο στον χώρο του κέντρου...

- 63' Κίτρινη στον Οκριασβίλι για το δυνατό μαρκάρισμα στον Δημητρίου.

ηηφηφγηφηφηγηφγ

Ετοιμάζει Ντονγκαλά ο Σωφρόνης Αυγουστή. Θα πάρει τη θέση του Θεοδώρου.

- 66' Γίνεται η αλλαγή. Ο Ντονγκαλά πάει στο δεξί φτερό.

- 68' Διεκδίκηση Οκριασβίλι-Δημητρίου, νικητής ο Κύπριος μπακ.

- 69' Στο έδαφος ο Μπάμπιτς. Σηκώνεται ο Κροάτης.

- 70' Δυο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, οι Τσεπάκ-Κατσαντώνης θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο.

- 71' Ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή, ο Οκριασβίλι έπιασε αδύνατο σουτ, διώχνει ο Τσόσιτς.

- 72' Φάουλ κερδίζει ο Νατέλ, από πλάγια θέση, πάνε σχεδόν όλοι στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ.

- 73' Εκτέλεσε ο Οκριασβίλι, πισινή κεφαλιά του Σάβιτς, το βγάζει ο Πρόσεκ.

- 74' Μακρινό σουτ του Νταουσβίλι, κακό.

- 75' Στο έδαφος ο Δημητρίου, απρόσεκτα ο Οκριασβίλι με τον αγκώνα.

- 76' Δεύτερη κίτρινη, κόκκινη για τον Γεωργιανό.

ηφγηφηφγηφγηφγηηφγ

- 79' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-0! Ο Λούκας Σόουζα! Σέντρα του Νατέλ, ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ πετάγεται πιάνει την κεφαλιά και νικάει τον Πρόσεκ. Χαμός στο ΓΣΠ. Ξέσπασμα από παίκτες και κερκίδα. Δάγκωνε το σήμα του ΑΠΟΕΛ στους πανηγυρισμούς ο Σόουζα.

φγηφγηφγηφγηφγηφγηφηφγηηφγηφγ

- Τελευταίο πεντάλεπτο.

- 87' Συρτή σέντρα του Τσόσιτς, ο Τσεπάκ άθελα του βρίσκει την μπάλα, ο Μιχαήλ στο σωστό σημείο μποκάρει.

- 90' Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Κατσαντώνης απέναντι από τον Πρόσεκ, στέλνει την μπάλα άουτ!

ΤΡΙΑ τα λεπτά.

- 90+1' Μεγάλο ρίσκο του Τσεπάκ με πίσω πάσα, ο Μιχαήλ την αντιλήφθηκε και έδιωξε.

- 90+2' Μεγάλη άμυνα του Ζαμπάλα πάνω στον Καπαρτή! Ο Αργεντινός την προβολή πριν οπλίσει ο Καπαρτής για το 1-1!

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Καρώ, Πολυκάρπου (Κατσαντώνης 74'), Σάβιτς, Ζαμπάλα, Θεοδώρου (Ντονγκαλά 66'), Σόουζα, Ντανίλο (Τσεπάκ 74'), Οκριασβίλι, Νατέλ, Μάγκλιτσα (Νταουσβίλι 57')

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Λουντέμο, Κατσαντώνης, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Κούτσακος, Ντονγκαλά

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Έσσελινγκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Βαρέλα (Νάντο 57'), Ενόχ (Κομωδίκης 57'), Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Γιάνσεν (Τίμερμανς 17'), Ούρος, Κούρος.

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Χατζηκωνσταντή, Ντίας, Νάντο, Χαραλάμπους, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Τίμερμανς, Φραγκέσκου, Νεοφύτου.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος