Ο Μερκής νίκησε τον Πέτρου και έδωσε προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ! (Φώτο)

- 03.04.2019

Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με 1-0 την ΕΝΠ

Πρώτο βήμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό κυπέλλου από το ΑΠΟΕΛ... Οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν με 1-0 την ΕΝΠ με τον Μερκή στο 84' να "κερδίζει" τον Πέτρου ο οποίος έκανε εξαιρετική εμφάνιση με πολλές αποκρούσεις, ανάμεσά τους και το πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 78'.

H ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στο παιχνίδι

-6' Πρώτη φάση με τον Φακινέτι αμαρκάριστο περίπου από το σημείο του πέναλτι να μην μπορεί να πιάσει καλά το σουτ

-8' Λάθος από τον Αγγελή, ο Βιντιγκάλ έκλεψε αλλά ο Πέτρου βγήκε έγκαιρα και έσωσε

-15 λεπτά στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή και ψάχνει το γκολ

-19' Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μπάλογκ έκανε τη μπαλιά, ο Ντε Βινσέντι την κεφαλιά και ο Πέτρου δύσκολα απέκρουσε σε κόρνερ

-26' Νέα τελική για το ΑΠΟΕΛ, η κεφαλιά του Τάμαρι από κοντά πάει έξω

-28' "Αγγίζει" το γκολ η ομάδα του Τραμεντζάνι. Ο Ντε Βινσέντι γέμισε με κόρνερ και ο Σόουζα με κεφαλιά είναι μόλις άστοχος

-31' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Κίνηση του Τάμαρι από δεξιά, έδωσε στον Βιντιγκάλ ο οποίος ελευθερώθηκε με ωραία κίνηση, έκανε το σουτ από κοντά και ο Πέτρου με τα πόδια έστειλε σε κόρνερ.

-32' ΔΟΚΑΡΙ. Μακρινό σουτ του Τάμαρι, στο... σίδερο και έξω. Επιθετικός μονόλογος από τους γηπεδούχους

-36' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι που τράβηξε τη φανέλα του Αντωνίου

-37' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Γκοζλάν. Ο επιθετικός της ΕΝΠ σκόραρε με πλασέ αλλά το σημαιάκι είχε ήδη σηκωθεί

-37' Ευκαιρία ξανά για το ΑΠΟΕΛ. Ο Τάμαρι μέσα στην περιοχή σουτάρει μόλις έξω

-38' Κίτρινη στον Ενόχ για διαμαρτυρίες

-38' Μακρινό σουτ από τον Βιντιγκάλ, "σκάει" δίπλα απ' το δοκάρι η μπάλα

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ έλεγξε πλήρως αλλά δεν είχε την ουσία

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με μια αλλαγή. Ο Ζάρατε στη θέση του Γκοζλάν

-52' Κίτρινη στον Πέτρου για καθυστερήσεις

-60' Αργός ο ρυθμός στην "επανάληψη". Χωρίς φάση μέχρι στιγμής. Η ΕΝΠ αμύνεται μαζικά και έχει "βραχυκυκώσει" το ΑΠΟΕΛ

-61' Κίτρινη στον Κυριάκου για χέρι

-62' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπάλογκ να κάνει το πλασέ από διαγώνια αριστερά και τον Πέτρου να βγάζει ακόμα μια απόκρουση

-64' Ο Μπέζιακ στη θέση του Μοράις

-69' Διακοπή για ένα λεπτό αφού ο Φυτανίδης είναι στο έδαφος μετά από δυνατό σουτ του Βιντιγκάλ που τον βρήκε στο στήθος. Σηκώνεται και συνεχίζει κανονικά ο ποδοσφαιριστής

-73' Ο Νατέλ αντικαθιστά τον Τάμαρι

-75' Καλή φάση για την ΕΝΠ με την κοντινή κεφαλιά του Ουντότζι να πάει έξω

-76' Ο Αλωνεύτης στη θέση του Βιντιγκάλ

-77' Δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής, μόλις έξω η μπάλα

-78' Ακόμα μια απόκρουση από τον Πέτρου! Ο Αλωνεύτης γέμισε από αριστερά, ο Νατέλ έκανε το σουτ στην κίνηση και ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ έστειλε σε κόρνερ

-78' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Φυτανίδη μετά από κόρνερ του Νατέλ και κεφαλιά του Μερκή

-79' Αποκρούει και το πέναλτι ο Πέτρου! Είπε "όχι" στον Ντε Βινσέντι!

-84' Εξαιρετικός συνδυασμός ανάμεσα σε Ντε Βινσέντι, Νατέλ, Μπέζιακ, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ και την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται

-84' ΓΚΟΛ 1-0 με τον Μερκή με κεφαλιά, μετά από μακρινή μπαλιά του Ντε Βινσέντι!

-88' Μεγάλη ευκαιρία. Ο Αλωνεύτης γέμισε και ο αμαρκάριστος Μπέζιακ στην κίνηση έκανε κακό τελείωμα

-89' Ο Γκλάβινα στη θέση του Ουντόζι

-Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φακινέτι, Μοράις (64' Μπέζιακ), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Βιντιγκάλ (76' Αλωνεύτης), Τάμαρι (73' Νατέλ), Μπάλογκ

ΕΝΠ: Πέτρου, Κυριάκου, Αγγελή, Φυτανίδης, Ένοχ, Μαϊσουράτζε, Αντωνίου, Ολίβα, Πίττας, Ουντότζι (89' Γκλάβινα), Γκοζλάν (46' Ζάρατε)

Κίτρινες: Ντε Βινσέντι / Ενόχ, Πέτρου, Κυριάκου

Διαιτητής: Τράττου Λεόντιος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γκίνος Γιώργος

4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος