Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-Δεκάλεπτο χωρίς την... παραμικρή φάση. Ο Απόλλωνας την κατοχή στο ξεκίνημα

-12' Μικροδιακοπή. Ο Ντιγκινί είναι στο έδαφος. Fair-play από το ΑΠΟΕΛ που είχε κατοχή και έβγαλε τη μπάλα έξω

-13' Είναι εντάξει ο Γάλλος. Επαναρχίζει το ματς, ο Απόλλωνας επιστρέφει τη μπάλα

-Υπό βροχή το ντέρμπι εδώ και 2-3 λεπτά ενώ υπάρχει και πολύς αέρας

-15' Πρώτη τελική με τον Μπίσεσβαρ να βρίσκει κάθετα τον Πίττα, αυτός στην κίνηση το τελείωμα από πλάγια αριστερά, ο Σίλβα σε κόρνερ

-16' Δεύτερη φάση μετά την εκτέλεση του κόρνερ. Ο Παπουνασβίλι σούταρε από διαγώνια αριστέρα, η μπάλα χτύπησε στον Γουίλερ και πήρε κατεύθυνση προς την εστία, τελικά κόρνερ

-17' ΠΕΝΑΛΤΙ ο Απόλλωνας και κίτρινη στον Λουντέμο. Έγινε σέντρα του Ρομπέρζ από αριστερά, ο Γιούστε έκανε το σουτ και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι για χέρι του χαφ του ΑΠΟΕΛ

-Πάει στο on-field review ο διαιτητής μετά από συνομιλία με τον VAR

-19' Aλλάζει απόφαση ο διαιτητής μετά που είδε τα ριπλέι, δεν υπάρχει πέναλτι ενώ "ακυρώνεται" και η κίτρινη στον Λουντέμο. Διαμαρτύρονται οι παίκτες του Απόλλωνα. Ο Γιώργος Νικολάου έκρινε ότι το χέρι του Λουντέμο ήταν σε φυσική θέση

-20' Κίτρινη στον πάγκο του Απόλλωνα (Μπεντόγια) για διαμαρτυρίες

-21' Τώρα επαναρχίζει το παιχνίδι

-25 λεπτά. Ο Απόλλωνας είναι καλύτερος μέχρι τώρα. Κρατά μπάλα, έχει ψηλά τις γραμμές του και ψάχνει το γκολ

-25' Κάρτα στον Χάμπο για φάουλ στον Ενσούε. Ήταν στο όριο

-30' Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ με συρτό σουτ του Ζαχίντ εκτός περιοχής, πάει έξω

-33 λεπτά, στο 57%-43% η κατοχή για την ομάδα του Πετράκη

-35' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας... Ο Μπίσεσβαρ επιτέθηκε κατά μέτωπο, πάτησε περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Σίλβα να αποκρούει ασταθώς και τον Πίττα στο ριμπάουντ να μην μπορεί να κάνει καλό τελείωμα. Ήταν οφσάιντ ο Κύπριος επιθετικός την ώρα που έκανε το πλασέ ο Μπίσεσβαρ, όπως φάνηκε στα ριπλέι

-37' Ξανά μεγάλη ευκαιρία, ξανά με τον Μπίσεσβαρ που μετά από κόρνερ έκανε εξ επαφής το κεφάλι και αστόχησε

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, είχαν την κατοχή και τις φάσεις αλλά δεν βρήκαν το γκολ. Ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ που δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να βγάλει καλές επιθέσεις

-Ξεκινά με μια αλλαγή το 2ο μέρος, ο Ανουάρ στη θέση του Μπερν

-Δεκάλεπτο, με το ΑΠΟΕΛ να παρουσιάζεται βελτιωμένο. Έφτιαξε σε 2-3 περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για το γκολ και δεν επιτρέπει στον Απόλλωνα να απειλήσει

-57' Τελική ο Απόλλωνας. Μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Σιέλη, ο Παπουνασβίλι κέρδισε ακριβώς έξω απ' την περιοχή και έκανε το σουτ, έξω η μπάλα

-61' Νέο σουτ του Παπουνασβίλι - στην κίνηση μετά από πάσα του Μπίσεσβαρ - πολύ ψηλά η μπάλα

-61' Δεύτερη αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης, Γκάρνερ στη θέση του Σαχάρ

-Καλύτερος ο Απόλλωνας από το 55' και μετά μετά το καλό ξεκίνημα του ΑΠΟΕΛ στο 2ο μέρος

-65 Κίτρινη ο Ανουάρ για φάουλ. Ήταν στο όριο

-66' Διπλή αλλαγή ο Πετράκης. Γιαννιώτας αντί Χάμπου, Ματέι αντί Παπουνασβίλι

-66' Αλλαγή και το ΑΠΟΕΛ, Σατσιάς στη θέση του Λουντέμο

-67' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας με τον Πίττα να φεύγει "φάτσα" με τον Σίλβα, να πλασάρει και τον Πορτογάλο να αποκρούει με το πόδι

-69' Νέα τελική οι γαλάζιοι, με γυριστό σουτ του Ντιγκινί μέσα στην περιοχή, άστοχο

-73' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Πίττας... Έγινε κάθετη του Μπίσεσβαρ στον Ντιγκινί, αυτός πήγε να κοντρολάρει, η μπάλα πήγε προς τον Πίττα που με εξαιρετικό κατέβασμα και τελείωμα, νίκησε τον Σίλβα. Πολύ ωραίο και δύσκολο γκολ από τον επιθετικό του Απόλλωνα

-77' Κάρτα ο Σατσιάς για φάουλ στον Πίττα. Ήταν και αυτός στο όριο

-81' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με τον Γουίλερ εξ επαφής σε θέση βολής να πλασάρει και τον Δημητρίου να κλείνει σωστά την γωνία του

-82' Απανωτή ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι με διαγώνιο πλασέ του Ζαχίντ, λίγο έξω

-Τελευταίο πεντάλεπτο. Κρατά μπάλα και ψάχνει την ισοφάριση το ΑΠΟΕΛ

-88' Ο Ψύχας στη θέση του Μπίσεσβαρ

-88' Νούχιου, Γαβριήλ στις θέσεις Κλωναρίδη, Ζόρζε

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Μεγάλη φάση το ΑΠΟΕΛ με το πλασέ του Εφραίμ  μετά από εξαιρετική ντρίμπλα να πάει... εκατοστά έξω

-92' Διπλή αλλαγή. Ο Ντένιτς στη θέση του Μάρκοβιτς, ο Μπένσοπ στη θέση του Ντιγκινί

-Τέλος, στους 47 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 24 παραμένει το ΑΠΟΕΛ

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Μαλεκκίδης, Ρομπέρζ, Γιούστε, Χάμπος (66' Γιαννιώτας), Μάρκοβιτς (92' Ντένιτς), Παπουνασβίλι (66' Ματέι), Μπίσεσβαρ (88' Ψύχας), Πίττας, Ντιγκινί (92' Μπένσοπ)

-Στον πάγκο Παπαστυλιανού, Χαραλάμπους, Ντένιτς, Φώτη, Ορφανίδης, Μπένσοπ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Σιέλης, Ζόρζε (88' Γαβριήλ), Γουίλερ, Λουντέμο (66' Σατσιάς), Μπερν (46' Ανουάρ), Ζαχίντ, Εφραίμ, Κλωναρίδης (88' Νούχιου), Μπεν Σαχάρ (61' Γκάρνερ)