Ο Ζαχίντ... συμπλήρωσε την οχτάδα του κυπέλλου!

- 20.01.2021

Thumbnail
Στα προημιτελικά του κυπέλλου το ΑΠΟΕΛ...

Πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα με 2-1 και συμπλήρωσε την οχτάδα, εξασφαλίζοντας το τελευταίο εισιτήριο. Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ του Εφραίμ στο 8', οι γαλάζιοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ μετά από σουτ του Πίττα στο δοκάρι, με την έναρξη του δευτέρου μέρους (48') και ο Ζαχίντ στο 78' έστειλε την ομάδα του στον επόμενο γύρο.

Το kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ.

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνημα στο ΓΣΠ

-Πέντε λεπτά χωρίς οποιαδήποτε αξιόλογη φάση

43υ43υ

-8' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ στην πρώτη φάση του ντέρμπι! Σκοράρει ο Εφραίμ με πλασέ στην περιοχή μετά από κάθετη του Ζαχίντ. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Σε συνομιλία με τον VAR ο Γιώργος Νικολάου - ΕΔΩ το βίντεο

-9' Μετράει το γκολ κανονικά, μετά την συνομιλία του ρεφ με τον VAR. Όπως φάνηκε και στο ριπλέι ο Εφραίμ ήταν καλυμμένος

-17' Έξυπνο τακουνάκι του Σατσιά στον Σαχάρ που πήγε να φύγει "φάτσα" με τον Δημητρίου αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε

-Είκοσι λεπτά στην Λευκωσία. Δεν έχει ρυθμό το ντέρμπι. Μια και μοναδική φάση μέχρι στιγμής, αυτή του γκολ

-23' Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα με διαγώνιο σουτ του Γιαννιώτα από πολύ δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο Ουζόχο που είχε κλειστή την γωνία του

-Μισάωρο... Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή μετά το γκολ και ψάχνουν τους χώρους προς την εστία του Ουζόχο

-33' Πάσα του Σατσιά στον Σαχάρ που πάτησε περιοχή και πήγε να πλασάρει, την τελευταία στιγμή ο Ρομπέρζ έκανε το τάκλιν και έσωσε

-34' Κίτρινη στον Χάμπο για κράτημα στον Σατσιά

-35' Καλύτεροι οι γηπεδούχοι εδώ και μερικά λεπτά, κρατάνε μπάλα

-45' Τελική μετά από ώρα, με κοντινό σουτ του Ζαχίντ από πολύ δύσκολη θέση, ο Ρομπέρζ έβαλε το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Ένα γκολ, λίγες φάσεις, αργός ρυθμός στα πρώτα 45 λεπτά

-Ξεκίνησε με μια αλλαγή το 2ο μέρος. Ο Πίττας στη θέση του Γκακπέ

215125

-48' ΓΚΟΛ 1-1! Λάθος πάσα του Ουζόχο, ο Γιαννιώτας κέρδισε και έδωσε στον Πίττα που με ένα φαλτσαριστό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, μετά χτύπησε στον Σιέλη που προσπάθησε να απομακρύνει και πήγε στα δίκτυα - ΕΔΩ το βίντεο

-51' Κίτρινη στον Σατσιά για φάουλ στον Ρομπέρζ

-52' Δεύτερη αλλαγή ο Πετράκης, Ντιγκινί στη θέση Γιαννιώτα

-Μια ώρα παιχνιδιού. Πολύ καλύτερος ο Απόλλωνας στο 2ο μέρος, έχει την κατοχή. Δεν έχει αντιδράσει καθόλου το ΑΠΟΕΛ μετά την ισοφάριση

-67' Πρώτη αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης, Ντε Βινσέντι στη θέση του Σατσιά

-70' Καλή φάση το ΑΠΟΕΛ με τον Ζόρζε που προωθήθηκε και πήγε εξ επαφής να κάνει το σουτ, ο Nτένιτς τον σταμάτησε

-72' Διαγώνιο σουτ του Μπένσοπ εκτός περιοχής, άστοχο

-74' Κάρτα ο Ζαχίντ για κράτημα στον Μάρκοβιτς

426436346

-78' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Εφραίμ επιτέθηκε κατά μέτωπο, έδωσε στον Ζαχίντ αριστερά, αυτός μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε με ντρίμπλα και με πλασέ από δύσκολη θέση νίκησε τον Δημητρίου - ΕΔΩ το βίντεο

-83' Αλλαγές ο Απόλλωνας. Ψύχας στη θέση Βασιλείου, Γιούστε στη θέση Κατελάρη

-Μπήκαμε στα τελευταία πέντε λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι κρατάνε μπάλα μετά το γκολ αλλά δεν έχουν απειλήσει

-88' Ο Γαβριήλ στη θέση του Σαχάρ και ο Μερκής στη θέση του Εφραίμ

-Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος

-93' Νούχιου στη θέση Ντονγκαλά

-94' Κάρτα ο Ρομπέρζ για φάουλ στον Γουίλερ

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ είναι στους "8" του κυπέλλου

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Σιέλης, Ζόρζε, Γουίλερ, Λουντέμο, Σατσιάς (67' Ντε Βινσέντι), Ζαχίντ, Εφραίμ (88' Μερκής), Ντονγκαλά (93' Νούχιου), Σαχάρ (88' Γαβριήλ)

-Στον πάγκο Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ντίας, Ανουάρ

Απόλλων: Δημητρίου, Χάμπος, Κατελάρης (83' Γιούστε), Ρομπέρζ, Βασιλείου (83' Ψύχας), Μάρκοβιτς, Ντένιτς, Ματέι, Γκακπέ (46' Πίττας), Γιαννιώτας (52' Ντιγκινί), Μπένσοπ