Ολυμπιακός - Δόξα: Νέο σημαντικό τρίποντο με... Πεχλιβάνη

- 16.04.2022

Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό

Σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε εντός έδρας της Δόξας με 1-0 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της β' φάσης του πρωταθλήματος. Σκόρερ για τους "μαυροπράσινους" ο Πεχλιβάνης στο 35ο λεπτό του αγώνα. Με την νίκη αυτή η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς πήγε στους 32 βαθμούς ενώ η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους παρέμεινε στους 28 βαθμούς.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του ματς...

- Έναρξη...

- 2' Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Μακρής έκανε το σουτ εκτός περιοχής, έξω η μπάλα.

- Πεντάλεπτο στο παιχνίδι. Μπήκε με περισσότερη όρεξη ο Ολυμπιακός, τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.

- 6' Σέντρα του Τιντζανί από τα δεξιά, απευθείας έξω η μπάλα.

- 9' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα! Ο Σαντίκ βρήκε αμαρκάριστο τον Εμπραλίντζε εντός περιοχής, με τον δεύτερο να κάνει το πλασέ και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

- 13' Σουτ του Πεχλιβάνη, η μπάλα άουτ.

- 15' Σέντρα του Κονφέ από τα δεξιά, ο Μακρής έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 18' Μένει κάτω ο Σάλι μετά από σύγκρουση με τον Στυλιανού. Μέσα στο γήπεδο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού.

- 20' Επαναρχίζει το παιχνίδι.

- 23' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

ηηηη

- 30' Ο Κοβάσεβιτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, έκοψε ο Σαμπίνια.

- 32' Κίτρινη στον Ασαμόα για φάουλ πάνω στον Σάλι.

- 33' Σέντρα του Σάλι από τα αριστερά, σταθερά ο Σισκόφσκι.

- 35' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Ολυμπιακό! Ο Μακρής από δεξιά, έδωσε στον Πεχλιβάνη, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Ασαμόα και κατέληξε στα δίκτυα του Σισκόφσκι.

- 42' Kαμία φάση μετά και την επίτευξη του γκολ...

- 45' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό! Ο Σάλι, με μία όμορφη κάθετη μπαλιά βρήκε τον Κονφέ, ο οποίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Σισκόφσκι.

- 47' On-Field Review από τον διαιτητή. Ακυρώνει το γκολ του Ολυμπιακού για κτύπημα του Σάλι πάνω σε παίκτη της Δόξας στην διεκδίκηση της μπάλας. Κίτρινη και στον Σάλι.

- Τέλος ημιχρόνου...

- Έναρξη 2ου ημιχρόνου...

- 46' Έξω ο Οικονομίδης, μέσα ο Σάσι.

- 49' Φάουλ της Δόξας σε καλό σημείο, σε μαρκάρισμα του Σαμπίνια πάνω στον Στυλιανού. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

- 55' Δυνατό σουτ του Σάσι εκτός περιοχής, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

- 60' Φάουλ από δεξιά με Τιάγκο, έκανε την σέντρα, βρήκε τον Πεχλιβάνη από πλάγια στην περιοχή έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, σταθερά ο Σισκόφσκι.

- 62' Μακρινό σουτ του Σάλι, έξω η μπάλα.

- 62' Σάλι εκτός, μέσα ο Κα.

- 64' Μακρινό δυνατό σουτ του Κονφέ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

- 66' Μέσα ο Μέσκα, έξω ο Στυλιανού.

- 70' Σουτ του Τιντζανί, η μπάλα κοντράρει σε αμυνόμενο και καταλήγει κόρνερ.

- 71' Στο έδαφος ο Βαγγέλης Κυριάκου, μέσα το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού.

- 72' Επαναρχίζει το παιχνίδι...

- 73' ΓΚΟΛ για την Δόξα με πλασέ του Σαντίκ, ωστόσο ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR ως οφσάιντ.

παθ

- 77' Έξω ο Τιάγκο, μέσα ο Γκουστάβο.

- 79' Έξω οι Ασαμόα και Τιντζανί, μέσα ο Τραϊσέφσκι και Ποντικός.

- 84' Μέσα ο Μποβέδα, έξω ο Μακρής.

- Τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων...

- 90' Έξω ο Εμπραλίντζε, μέσα ο Ντρόλε

- 91' Κίτρινη στον Κονφέ για φάουλ στον Τραϊσέφσκι.

- Τέλος αγώνα...

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ολυμπιακός: Μολ, Σαμπίνια, Γουακάσο, Σάλι(62' Κα), Μακρής, Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο(77' Γκουστάβο).

Στον πάγκο: Τσούπιτς, Φώτη, Μποβέδα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης , Σάββα, Μανιάς, Χαραλάμπους

**Στην αρχική εντεκάδα, θα ήταν ο Μουκτάρης, ωστόσο ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και την θέση του πήρε ο Γουακάσο.

Δόξα: Σισκόφσκι, Σάιθ, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα(79' Τραϊσέφσκι), Τιντζανί(79' Ποντικός), Σαντίκ, Οικονομίδης(46' Σάσι), Κοβάσεβιτς, Στυλιανού(66' Μέσκα), Εμπραλίτζε(90' Ντρόλε).

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Αντάμοβιτς, Φασουλιώτης, Τραϊσέφσκι, Καραμανώλης, Κυριάκου, Ποντικός.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ηροδότου Ξένια

4ος Διαιτητής:  Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Σολωμού Δημήτρης

AVAR: Μαρίνου Μιχάλης