Ομόνοια-ΑΕΛ: Έπεσαν... κορμιά, πράσινη η πρόκριση!

- 13.04.2022

Η Ομόνοια στα ημιτελικά!

Οι πράσινοι εξήλθαν ισόπαλοι 0-0 και σε συνδυασμό το 1-1 του Τσιρείου παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Τα έδωσε... όλα η ΑΕΛ που κρατήθηκε από τον Μέγερι και τα δοκάρια, πίεσε στο τελευταίο 25λεπτο, έχασε ευκαιρίες αλλά ο Φαμπιάνο δήλωσε παρών. Δυο δοκάρια το "τριφύλλι", δοκάρι και για τους "Λέοντες".

Ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης για την ομάδα του Λένον που έστειλε ενθαρρυντικά μηνύμα βάση της εμφάνισης στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Έναρξη αγώνα... Ρεφ ο Ιταλός Livio Marinelli

-Το 1-1 του πρώτου αγώνα στέλνει την Ομόνοια στους "4", μετρά κανονικά ακόμη στην Κύπρο το εκτός έδρας γκολ

5΄ Σωστή υπόδειξη από τον 1ο βοηθό Όμηρο Τζιωρτζή, ο Μάταβζ έφυγε από θέση οφσάιντ, πλάσαρε άστοχα

8΄ Η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς είναι για την ΑΕΛ- Ο Μιλιντσεάνου έκανε το τελείωμα από πλάγια θέση, σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο στην κλειστή του γωνία. Καλή στιγμή για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη

14΄ Παραμένει το 0-0, αργός ο ρυθμός, κλειστό παιχνίδι

15΄ Καλή στιγμή για την Ομόνοια, κεφαλιά του Μάταβζ η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και κόρνερ

16΄ Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ, έκανε λάθος ο Σάντος, ο Γιούστε κέρδισε μπάλα και εκτέλεσε από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ

enter " "

16΄ Πρόβλημα με Σάντος, σήκωσε Νταβόρ ο Παντελίδης

19΄ Επέστρεψε ο Σάντος στο γήπεδο, προφανώς αισθάνθηκε μυϊκές ενοχλήσεις. Ίσως χρειαστεί αναγκαστική αλλαγή

23΄ Ευκαιρία με Παπουλή μετά από γύρισμα του Λοβέρα. Ο διεθνής άσος με πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ!

25΄ Άστοχο τελείωμα από το Λοβέρα-Σαφώς ανώτερη η Ομόνοια από το 15΄ και έπειτα

29' Επιθετικό φάουλ του Έουλερ, τελειώνει η επιθετική προσπάθεια της ΑΕΛ

31' Απειλεί η Ομόνοια, κόψιμο του Τεϊσέιρα πάνω στον Παπουλή, ο άσος της Ομόνοιας πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα στο σώμα του Πορτογάλου. Φωνές του Παπουλή για χέρι, συνεχίζει το ματς ο Μαρινέλι. Στο σώμα η μπάλα

32' Κίτρινη κάρτα στον Έουλερ για φάουλ πάνω στον Λοϊζου

34' Συνεργασία Λοβέρα-Παπουλή, ο Αργεντινός εκτός περιοχής κάνει το σουτ, άστοχο

36΄ Κίτρινη στον Ψάλτη, για φάουλ στον Έουλερ που έφευγε στην αντεπίθεση

39΄ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Παπουλή, έστρωσε τη μπάλα στον Μάταβζ, το τελείωμά του είχε... απάντηση από Μέγερι

41΄ Κίτρινη στο Μεντόγεβιτς

43΄ Δοκάρι για την Ομόνοια! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέζιακς, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, κεφαλιά του Γιούστε στη συνέχεια, μπλόκαρε ο Μέγερι

enter " "

44΄ Δυνατό σουτ του Λέζιακς, απόκρουση από το Μέγερι!

+1 λεπτό

45+1 Τεράστια φάση με Μάταβζ, απέναντι από το Μέγερι, έστειλε τη μπάλα άουτ!

Ημίχρονο

Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

- 46' Χάνει την ισορροπία του ο Μαρόσα, κερδίζει ο Γιούστε.

- 47΄ Φαουλ του Λοϊζου στον Έουλερ

- 48' Αυτή τη φορά το κάνει ο Βραζιλιάνος στον Λοϊζου, σαν κοντινό κόρνερ.

γδφγδφγδφγδφγγγγγφγδφγγφδγ

48' Φάση διαρκείας για την Ομόνοια, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή της ΑΕΛ, αλεπάλληλα σουτ από πλευράς "πρασίνων", με κεφαλιά του Λέζιακς η μπάλα μόλις άουτ! Στο έδαφος ο Λένον που δεν το πιστεύει για τις ευκαιρίες που χάνει το "τριφύλλι".

52' Επίσκεψη της ΑΕΛ στην περιοχή του Φαμπιάνο μετά από αρκετή ώρα, ο Σάντος από δεξιά, έκανε το σουτ, η μπάλα στα σώματα. Στην συνέχεια διώχνει η πράσινη άμυνα.

56' Γύρισμα του Λέζιακς, ο Λοϊζου σε κενή εστία άουτ. Δυνατή η μπαλιά του Τσέχου.

58' Κεφαλιά του Μάταβζ, ελέγχει ο κορυφαίος της ΑΕΛ, Μέγερι.

60' Συρτό σουτ του Λέζιακς, η μπάλα περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μέγερι.

61' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Έουλερ πίσω από την πλάτη της άμυνας, από πλάγια θέση απέναντι από τον Φαμπιάνο, έκανε το σουτ με το δεξί η μπάλα άουτ!

63' Ο Τσέποβιτς στην θέση του Μιλιντσεάνου

ΦΣΔΦΔΦΔΣΦΔΣΦΦΔ

65' Δυο αλλαγές ο Λένον, ο Παναγιώτου στην θέση του Ψάλτη, ο Τσέποβιτς αντί του Παπουλή.

66' Δεξί μπακ ο Λανγκ, στα στόπερ ο Παναγιώτου με τον Γιούστε.

69' Κακή εκτέλεση του Έουλερ στο στημένο, η μπάλα πάει απευθείας άουτ.

71' Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Παντελίδης, Ριέρα και Νταβόρ

72' Κόρνερ η Ομόνοια, το κερδίζει ο Λέζιακς

73' Εκτέλεση του Λοβέρα, ο Μάταβζ από κοντά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

73' Τραυματίας ο Μέγερι, σφαδάζει ο Ούγγρος.

74' Εντάξει ο κίπερ της ΑΕΛ.

75' Ο Ριέρα στην θέση του Ριστέφσκι, ο Νταβόρ στην θέση του Μεντόγεβιτς.

76' Ευκαιρία η ΑΕΛ! Σέντρα του Ριέρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μαρόσα την κεφαλιά, το βγάζει ο Φαμπιάνο. Στην συνέχεια διώχνει η πράσινη άμυνα.

78' Κόρνερ η ΑΕΛ μετά την προσπάθεια του Σάντος.

78' Εκτελεί ο Έουλερ, ο Φαμπιάνο απομακρύνει σε νέο κόρνερ.

79' Δοκάρι η ΑΕΛ! Ο Μαρόσα στο ριμπάουντ σημαδεύει τον Φαμπιάνο! Ο Σάντος με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Μαρόσα χάνει... σίγουρο γκολ.

81' Συρτό σουτ του Λοϊζου μέσα από την περιοχή, πάνω στον Μέγερι.

82' Σουτ του Ριέρα, η μπάλα άουτ!

82' Φωνάζουν στην Ομόνοια για τις αποφάσεις του Ιταλού ρεφ, κίτρινη κάρτα στον Σίμο Ταραπουλούζη για διαμαρτυρίες.

γδφγδφγδφγδφγφγφγδγδφδ

85' Ευκαιρία η Ομόνοια, ο Γιούστε από κοντά κάνει το πλασέ, πάνω στον Μέγερι.

87' Κακουλής αντί του Ματαβζ

88' Κόρνερ η ΑΕΛ.

89' Ο Έουλερ εκτέλεσε, κεφαλιά του Σάντος αρκετά μέτρα άουτ.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1' Φαμπιάνο μαζεύει, στο έδαφος ο Λοϊζου.

Διακοπή στο ματς.

90+2' Επανέναρξη στο ματς.

90+3' Πλάγιο η ΑΕΛ.

90+4' Φάουλ κερδίζει ο Λέτζιακς.

90+5' Φάουλ κερδίζει ο Φραντζής, πάει και ο Μέγερι.

90+6' Καθαρίζει ο Φαμπιάνο!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ομόνοια (Ν. Λένον): Φαμπιάνο, Ψάλτης (Παναγιώτου 65'), Γιούστε, Μάταβζ (Κακουλής 87'), Παπουλής (Τσέποβιτς 65'), Λέζιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Λοβέρα (Χαραλάμπους 83'), Μιξ, Λοϊζου

Στον πάγκο: Παναγή, Oυζόχο, Σέχου, Κίκο, Μποτεάκ, Παναγιώτου, Τσέποβιτς, Χαραλάμπους, Σάββα, Κακουλλής, Ασημένος, Χρίστου

ΑΕΛ (Σ. Παντελίδης): Μέγερι, Μαζάν, Ριστέφσκι, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Τεϊσέιρα, Μαρόσα, Μιλιτσεάνου (63' Τσέποβιτς), Τόρες (Παπαφώτης 52'), Έουλερ, Φραντζής

Στον πάγκο: Κεραυνός, Νταβόρ, Τσέποβιτς, Ριέρα, Αντωνίου, Παπαφώτης, Σωτηρίου, Αντωνίου Χ, Ζαχαρία Λ, Μπαλντέ, Νικολεττίδης

Κίτρινες: Ψάλτης / Έουλερ, Mεντόγεβιτς

Διαιτητής: Marinelli Livio

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος