Ομόνοια-Ολυμπιακός: Τρίποντο... επιστροφή με Φώτη Παπουλή!

- 10.01.2022

Επέστρεψε στις νίκες το τριφύλλι

Επιστροφή στις νίκες για την Ομόνοια που κέρδισε με 1-0 τον Ολυμπιακό χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παπουλή στο 40'.

Δύσκολη επικράτηση του "τριφυλλιού" απέναντι στον Ολυμπιακό που έβαλε δύσκολα αλλά δεν είχε τις απαντήσεις απέναντι στον εξαιρετικό Φαμπιάνο.

Το "λαβωμένο" τριφύλλι κατέθεσε... ψυχή στον αγωνιστικό χώρο, είχε καλές στιγμές αλλά το ένα γκολ του Παπουλή αρκούσε για να πανηγυρίσει τη νίκη και το τρίποντο.

Στους 24 βαθμούς η Ομόνοια, στους 16 ο Ολυμπιακός. Ηττα στο ντεμπούτο του Αλκαράθ, πτώση για τον Τακτακαλά που μετρά 5 αγώνες χωρίς νίκη.

Η ιστοσελίδα του www.kerkida.net βρίσκεται στο ΓΣΠ και σας μεταφέρει την εξέλιξη του Λευκωσιάτικου ντέρμπι.

- Ντεμπούτο στον πάγκο του Ολυμπιακού ο Λούκας Αλκαράθ.

- Στην αποστολή της Ομόνοιας μετά από πάρα πολύ καιρό ο Ερνέστ Ασάντε.

- Στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

δφγδφγγδγδφγγφδγ

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

-1' Σέντρα του Λοϊζου, ο Σαμπίνια με το κεφάλι διώχνει σε κόρνερ.

-1' Εκτέλεση του Κίκο, η μπάλα άουτ.

-2' Σουτ του Πεχλιβάνη εκτός περιοχής, ακουμπά την μπάλα ο Φαμπιάνο και την στέλνει σε κόρνερ! Πολύ καλή απόκρουση του Βραζιλιάνου.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

-3' Σέντρα του Βαγγέλη Κυριάκου, με γροθιές ο Φαμπιάνο.

-4' Προσπάθεια του Λοϊζου, διώχνει ο Ντιαγνέ, στην κόντρα... ο Κα δεν μπόρεσε να αποφύγει τον Νικόλα Παναγιώτου.

δφγδφγδφγδφγφγδγγγδφγ

-7' Εξαιρετική προϋπόθεση-επίθεση της Ομόνοιας δεν έγινε τελική! Ο Παπουλής βρήκε κάθετα τον Λοϊζου ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έδωσε στον Κακουλή που ήταν σε πολύ καλό σημείο, δεν έκανε επαφή ο Κύπριος φορ.

-9' Μακρινή μπαλιά του Μπόβεδα για τον Κα, ελέγχει ο Νικόλας Παναγιώτου.

-11' Τολμηρή προσπάθεια του Χούμποτσαν από τον χώρο της άμυνας, έκανε το σουτ, δεν ανησυχεί ο Μολ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Την μπάλα η Ομόνοια, κλείνει τους χώρους ο Ολυμπιακός που ψάχνει την αντεπίθεση.

-13' Ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Λοίζου από πλάγια θέση έκανε την ντρίμπλα στον Πεχλιβάνη, έβαλε το πόδι ο μπακ-χαφ του Ολυμπιακού, κόρνερ η μπάλα.

-14' Σέντρα του Κα, ο Φαμπιάνο διώχνει με γροθιές προ του Γουίλσον.

δσφσδφσδφσδφφσδφσδφσφ

-17' Στο έδαφος ο Σάλι, fair-play του Χούμποτσαν.

-18' Φάουλ κερδίζει ο Λοίζου από πλάγια θέση, θα εκτελέσει ο Κίκο.

-19' Εκτέλεσε ο Πορτογάλος, διώχνει ο Κυριάκου, επαναφέρει άστοχα ο Κίκο.

-20' Φάουλ κερδίζει αυτή τη φορά ο Τζιωνής από την άλλη πλευρά. Εκτέλεση του Κίκο, κεφαλιά του Παπουλή, η μπάλα λίγο πανω από το οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Την πρωτοβουλία η Ομόνοια, ο Ολυμπιακός αμύνεται.

-22' Σουτ του Χάμπου, άουτ.

-23' Δυνατές μάχες λίγο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, άουτ καταλήγει η μπάλα.

-25' Ωραία συνεργασία Λέτζιακς-Παπουλή-Τζιωνή, διώχνει η μαυροπράσινη άμυνα. Πάντως ο κόσμος των "πρασίνων" μένει ευχαριστημένος και χειροκροτεί τις προσπάθειες των παικτών του Μπεργκ.

-26' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Ομόνοιας για χέρι του Ντιαγνέ, συνεχίζει το παιχνίδι ο Γιώργος Νικολάου. Δεν είναι ξεκάθαρα τα επαναληπτικά πλάνα.

-28' Ευκαιρία η Ομόνοια! Ο Παπουλής μέσα από την περιοχή, υποδέχτηκε την μπάλα με το στήθος, γύρισε, όπλισε, το τελείωμα μόλις άουτ!

-29' Απαντά ο Ολυμπιακός, ο Κα βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο.

-30' Στο έδαφος ο Κίνγκσλει Σαρφό, δύσκολα θα συνεχίσει ο Γκανέζος, πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Ολυμπιακός.

-31' Ο Γκουστάβο στην θέση του Σαρφό.

δφσδφσφφσφφφφ

-33' Άμυνα του Μπόβεδα σε σέντρα του Λέτζιακς, κόρνερ.

-34' Πίεση της Ομόνοιας, αντέχει ο Ολυμπιακός!

-35' Στον χώρο για τον Γουίλσον ο Νάνι, ο Παναγιώτου με καθοριστική παρέμβαση καθαρίζει, θα έφευγε επικίνδυνα ο Λιβεριανός.

-36' Επικίνδυνος ο Ολυμπιακός, ο Φαμπιάνο διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

-38' Πέναλτι για την Ομόνοια! Ο Μολ ανατρέπει τον Κακουλλή ακριβώς στο όριο της μεγάλης περιοχής. Κίτρινη στον Ελβετό. Μέσα η παράβαση, συμφωνεί και ο VAR. Λανθασμένο γύρισμα του Μπόβεδα, ο Κακουλλής κυνήγησε και πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα, με τον  Μολ να τον ανατρέπει

***Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday από τον Η. Τσίκινη.

- 40' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-0! Ο Παπουλής! Ευστοχεί από τα 11 βήματα ο σκόρερ της Ομόνοιας! Το πέμπτο γκολ του Φώτη στο πρωτάθλημα.

δφγδφγδφγδφγδφγδγδγδφγδγδφγδφ

- 42' Φωνές του Ολυμπιακού για πέναλτι στον Κα, συνεχίζει το παιχνίδι ο Νικολάου. Δεν φαίνεται από το ριπλέι αν υπάρχει επαφή. Ο Αφρικανός έκανε τις προσποιήσεις, έκανε κάποια βήματα και στην συνέχεια έπεσε στον αγωνιστικό χώρο.

-44' Κίτρινη ο Χούμποτσαν, φάουλ ο Ολυμπιακός απέναντι από την εστία του Φαμπιάνο.

-45' Απόκρουση του Φαμπιάνο σε κόρνερ μετά από εκτέλεση του Σάλι!

- 45+1' Κίτρινη ο Ντιαγνέ.

Ημίχρονο. Εξαργύρωσε το καλο της πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια και βρίσκεται μπροστά με 1-0. Ο Παπουλής νίκησε τον Μολ.

- Μικρή καθυστέρηση λόγω ενός προβλήματος στα δίχτυα της μιας εστίας.

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

φγφγδγφδγδγγδφ

- 46' Σουτ του Γκουστάβο, η μπάλα κάπου κοντράρει, κόρνερ.

- 50' Γρήγορος ρυθμός στο ΓΣΠ, πάνω κάτω η μπάλα.

- 51' Φάουλ του Κίκο στον Σάλι.

-52' Στο έδαφος ο Σάλι σε καλό σημείο, φάουλ του Χάμπου.

-54' Κάθετη του Τζιωνή στον Κακουλλή, προστατεύει ο Ντιαγνέ, μαζεύει ο Μολ.

-55' Τελική του Ολυμπιακού από τον Κα, εύκολα ο Φαμπιάνο.

-57' Ευκαιρία του Ολυμπιακού, ο Σάλι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, έκανε αδύναμο πλασέ, πάνω στον Φαμπιάνο. Η καλύτερη φάση του Τακτακαλά.

-62' Σουτ του Λοίζου, πάνω στον Σαμπίνια η μπάλα, κόρνερ.

γδφγδφγδφγδφγγγδφγδγδφ

- 65' Ανέβηκε η Ομόνοια, κρατά την μπάλα και προσπαθεί για 2ο γκολ. Σουτ του Λέτζιακς με το δεξί, άστοχο.

-66' Κίτρινη του Παπουλή που σταμάτησε αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

-70' Απίστευτη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Γκουστάβο έκανε το σουτ, ο Φαμπιάνο απέκρουσε, η μπάλα κτυπά στο δοκάρι, κυλάει παράλληλα της γραμμής, ο Κα δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα.

-71' Σουτ του Σάλι, απόκρουση νέα του Φαμπιάνο!

-73' Κίτρινη ο Γουίλσον

-75' Τελευταίο τέταρτο στο ματς!

-77' Ώρα του Μολ να κάνει σπουδαία απόκρουση! Ο Παπουλής έκανε εξαιρετική προσπάθεια, γύρισε στον αφύλακτο Κακουλλή, το τελείωμα του "Κάκου" στο σώμα του Ελβετού κίπερ.

-79' Ευκαιρία νέα για την Ομόνοια, ο Τζιωνής κατά μέτωπο, στο όριο της περιοχής, έκανε το σουτ, το βγάζει ο Μολ.

-83' Σουτ του Γουίλσον, πάνω από την εστία.

-86' Κίτρινη ο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.

-87' Ο Γιούστε στην θέση του Χάμπου, επιστρέφει στην δράση ο Ισπανός.

-88' Σουτ του Χριστοδούλου, δεν ανησυχεί ο Φαμπιάνο.

-90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+3' Κακό τελείωμα του Μανρίκε, τέλος ο συναργεσμός στην άμυνα της Ομόνοιας.

Ομόνοια Φαμπιάνο, Κίκο, Παπουλής (Ατιέμγουεν 78'), Χούμποτσαν, Λέζιακς, Τζιωνής,  Παναγιώτου, Λοϊζου, Χαραλάμπους, Κακουλλής (Τσέποβιτς 87'), Ασημένος (Ψάλτης 80').

Στον πάγκο οι Χοράτσκα, Κυριακίδης, Ψάλτης, Γιούστε, Ατιέμγουεν, Τσέποβιτς, Λαός, Ασάντε.

Ολυμπιακός Moλ, Βαγγέλης, Μπόβεδα (Κονφέ 60'), Σαμπίνια, Ντιαγνέ, Σαρφό (Γκουστάβο 31'), Νάνι, Πεχλιβάνης (Μανρίκε 60'), Σάλι, Κα (Χριστοδούλου 78'), Γουίλσον

Στον πάγκο: Τσούπιτς, Μάρκου, Μουκτάρης, Κονφέ, Μανρίκε, Ανδρονίκου, Μιχαήλ, Γκουστάβο, Χριστοδούλου, Πηλαβάς, Καραγιάννης

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Χριστοδφόρου Μάριος

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης

Παρατηρητής: Νικολαίδης Χρίστος