ΠΑΕΕΚ-Απόλλων: Ο Ντιγκινί έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις!

- 15.02.2022

Δραματικό ματς στο Μακάρειο και μοιρασιά 2-2 ανάμεσα σε ΠΑΕΕΚ και Απόλλωνα.

Οι Κερυνειώτες κρατούσαν τη νίκη μέχρι το 90+2' αλλά με το πέναλτι-γκολ του Ντιγκινί η Λεμεσιανή ομάδα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας. Κόκκινη ο Αυλωνίτης με 10 ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Τσόρνιγκερ. Ονειρικό ξεκίνημα για τους πρωτοπόρους με γκολ του Αλμπάνη στο 3ο λεπτό, αντέδρασε η ΠΑΕΕΚ που σκόραρε με τον Βαρέλα για το 1-1.

Κακή αμυντική συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών στην ισοφάριση των γηπεδούχων. Είχες τις ευκαιρίες ο Απόλλωνας, δοκάρι η ΠΑΕΕΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι "κυανόλευκοι" εγκλωβίστηκαν από την εξαιρετική ομάδα του Σεργίδη. Με αυτογκόλ πήραν το προβάδισμα οι γηπεδούχοι, ξανά με late-goal απάντησαν οι πρωτοπόροι.

Στους 9 βαθμούς η διαφορά από τον 2ο ΑΠΟΕΛ, στους 45 o Απόλλωνας, στους 14 η ΠΑΕΕΚ.

Η ιστοσελίδα του www.kerkida.net είναι από νωρίς στο Μακάρειο και σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Έναρξη στο ματς!

δφδσφσδφσδφσδφφσδφδ

- 3' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 0-1! Ο Αλμπάνης! Κεφαλιά-πάσα του Ντιγκινί στον Ελλαδίτη, ο σκόρερ τα έβαλε με όλη την άμυνα της ΠΑΕΕΚ και με έξυπνο πλασέ νίκησε τον Πρόσεκ! Γρήγορο γκολ του Απόλλωνα ότι καλύτερο για την ομάδα του Τσόρνιγκερ. Σκοράρει ξανά ο Αλμπάνης στο Μακάρειο όπως έκανε με την Δόξα.

φσδφσδφσδφσσδφσδδφσφσδ

- 7' Επέλαση του Δημητρίου από τα δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Ντιας δεν πρόλαβε την μπάλα. Πρώτη αντίδραση των γηπεδούχων.

- 10' Κρατά την μπάλα η ΠΑΕΕΚ, ο Απόλλωνας έχει οργανωθεί στο δικό του μισό.

- 11' Σέντρα του Ομπανόρ, ο Γιοβάνοβιτς κάνει έξοδο και μαζεύει.

- 14' Κυκλοφορεί μπάλα ο Απόλλωνας, ψύχραιμοι και χωρίς να ρισκάρουν οι ποδοσφαιριστές του Τσόρνιγκερ.

- 15' Πρώτη τελική της ΠΑΕΕΚ, ο Μιλτς έκανε το σουτ εντός περιοχής, σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

σφσδσδφσδφσδφδφσφσδ

- 18' Σουτ του Βαρέλα, η μπάλα χτυπά πρώτα σε αμυντικό και στην συνέχεια στον ίδιο, πλάγιο για τον Απόλλωνα.

- 24' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ και 1-1! Ο Βαρέλα! Σέντρα του Δημητρίου, ο Βαρέλα αφύλακτος νικά τον Γιοβάνοβιτς! Παράπονα του Τσόρνιγκερ για την αμυντική συμπεριφορά των ποδοσφαιριστών του, ο σκόρερ ήταν αφύλακτος στην μικρή περιοχή. Εξαιρετική η σέντρα του Δημητρίου. Στα ίσα το ματς. Δεύτερο σερί γκολ για τον Νίκο Βαρέλα, σκόραρε και κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

δσφσδφσδφσδφσδφσδφφδδ

- 26' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Ο Αλμπάνης μέσα από την περιοχή, κατεβάζει την μπάλα, κάνει το σουτ, η μπάλα άουτ!

- 28' Πιέζει ο Απόλλωνας που δείχνει να αντιδρά μετά το γκολ του Βαρέλα.

- 29' Κομπίνα Χάμπου-Ντιγκινί, ο Γάλλος το σουτ στα όρια της περιοχής, σε σώματα αμυνόμενων η μπάλα.

δσφσδφσδφσδφσδφσδφσφσδφσφσ

- 30' Φάουλ του Αλμπάνη στον Μιλτς, ευκαιρία για στημένη μπάλα για τους γηπεδούχους.

- 31' Άμυνα του Νογιόκ με το σώμα, απομακρύνεται ο κίνδυνος.

(ΣΧΟΛΙΟ) Κίνηση Τσόρνιγκερ, ο Χάμπος στα χαφ, ο Νογιόκ πάει στην άμυνα δίπλα στον Αυλωνίτη.

- 33' Στο έδαφος ο Αλμπάνης, διακοπή στο ματς. Ο Ελλαδίτης έμεινε στο έδαφος σε άμυνα του Φραγκέσκου στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ.

- 36' Απειλεί από μακριά ο Πίττας, δυνατό σουτ, πέφτει ο Πρόσεκ και διώχνει με δυσκολία!

σδφσδφσδφσδφσδφσφδφσδφδφσδ

- 37' Νέο σουτ του Πίττα, η μπάλα  κάπου κοντράρει και πάει κόρνερ.

- 38' Κόρνερ ο Απόλλωνας, ο Αυλωνίτης το κεφάλι, η μπάλα άουτ.

- 38' Αναπτύχθηκε ωραία η ΠΑΕΕΚ, τα χάλασε ο Ράμος που έκανε την προσωπική ενέργεια, έχασε από τον Φιλιώτη.

(ΣΧΟΛΙΟ) Στο μισό... γήπεδο την ΠΑΕΕΚ ο Απόλλωνας.

- 41' Μακρινό σουτ του Αυλωνίτη, εύκολα ο Πρόσεκ.

- 42' Μπαλιά του Χάμπου για τον Ίντζια, ο Πρόσεκ ξανά.

- 43' Φοβερός Κολ κόβει τον Μιλτς που πήγε να φύγει στον χώρο.

- 44' ΔΟΚΑΡΙ για την ΠΑΕΕΚ! Ο Κούρος σε σέντρα-σουτ σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι! Έφυγε στην κόντρα ο αριστερός μπακ-χαφ της ΠΑΕΕΚ έκανε την φιλόδοξη ενέργεια, λίγο έλειψε να σκοράρει. Σώθηκε ο Απόλλωνας.

φγδφγδφγδφγδφγδφγδγγδφγφγδφ

Ημίχρονο στο Μακάρειο. Από ένα γκολ οι δυο ομάδες, καλύτερος ο Απόλλωνας, απειλεί η ΠΑΕΕΚ. Ευκαιρίες για την ομάδα του Τσόρνιγκερ, δοκάρι ο Κούρος.

- Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Γιάνγκα στην θέση του Ίντζια. Πρώτη κίνηση του Γερμανού.

- 47' Σέντρα του Γιάνγκα, προ του Ντιγκινί, ο Πρόσεκ μαζεύει.

- 48' Όπως τελείωσε το ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε ο Απόλλωνας, έχει την κυριαρχία και παίζει την ΠΑΕΕΚ στο δικό της μισό.

φδφγγδφδφγδφγφφγγδφγδφ

- 49' Συρτή πάσα του του Φιλιώτη, ο Φραγκέσκου βγάζει άμυνα σε κόρνερ!

- 50' Πίεση του Γιάνγκα, διώχνει ο Πρόσεκ, κατοχή ο Απόλλωνας.

- 53΄Δυκολεύεται η ΠΑΕΕΚ να κρατήσει την μπάλα, ο Απόλλωνας συνεχώς ανανεώνει τις επιθέσεις του, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ουσιαστικά.

- 54' Ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ! Ο Ράμος παίζει στον χώρο για τον Δημητρίου, αυτός μπαίνει στην περιοχή, από πλάγια θέση απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, κάνει το σουτ, η μπάλα άουτ!

φσδφσδφσδφσδφσδφδφσδσδφφσδ

- 55' Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ! Ο Αυλωνίτης απρόσεκτα ανατρέπει τον Βαρέλα. Κίτρινη στον Ελλαδίτη.

γηφγηφγηφηφγηφγηφγ

- 57' Αναμονή από τον VAR! Για το αν η παράβαση είναι εντός ή εκτός της περιοχής.

- 58' Πάει στο onfield review ο Κυριάκος Χριστοδούλου!

γδφγδφγδφγδφγφγδφγδφγγδφ

- 59' Κόκκινη στον Αυλωνίτη, άκυρο η κίτρινη! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΝΑΛΤΙ. ΦΑΟΥΛ αποφασίζει ο ρεφ.

φγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδγδγγδφ

- 61' Εκτελεί ο Κούρος με δύναμη, διώχνει ο Γιοβάνοβιτς!

γηφγηφγηφγηφηφηφηηφγ

- 64' Κίτρινη ο Ενόχ.

- 66' Κίτρινη και στον Ομπανόρ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Μπαίνει στην "εξίσωση" ο κόσμος του Απόλλωνα! Προσπαθεί να εμψυχώσει τους ποδοσφαιριστές.

- 67' Λόμπα του Κολ για τον Μαυρία, δεν προλαβαίνει ο Ελλαδίτης.

- 69' Ο Ενόχ από τα δεξιά, ταλαιπώρησε τους αντίπαλους, κακή η σέντρα του.

- 70' Λάθος του Τσόσιτς, σε ανισορροπία η άμυνα της ΠΑΕΕΚ, κακή η τελική πάσα για Ντιγκινί, άουτ.

- 71' Αντεπίθεση της ΠΑΕΕΚ, ο Κούρος από τ' αριστερά, μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Χάμπος είναι στη σωστή θέση.

- 72' Φάουλ για την ΠΑΕΕΚ, στημένη μπάλα ο Ντιας, ο Ράμος από πολύ κοντά στέλνει την μπάλα παράλληλα της εστίας!

δφγδφγδφγδφγφδγφγδφδφγγδφ

- 72' Κίτρινη ο Τσόσιτς.

- 73' Κεφαλιά του Γιάνγκα, μαζεύει ο Πρόσεκ.

- 74' Κόρνερ ο Απόλλωνας, το κέρδισε ο Μαυρίας.

- 75' Διώχνει ο Κούρος, στην συνέχεια νέο γύρισμα του Κολ, ο Πρόσεκ πέφτει και μαζεύει.

- 77' Κακό γέμισμα του Χάμπου, άουτ.

- 78' Σέντρα του Μαυρία, διώχνει με κεφαλιά ο Δημητρίου, ο Πίττας γύρισε, ο Κούρος διώχνει σε κόρνερ.

- 79' Κόρνερ κερδίζει ο ταχύτατος Ενόχ που πήγε να φύγει μόνος από το κέντρο, τον πρόλαβε ο Γιάνγκα που έβγαλε την άμυνα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ογκέντα ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

- 80' ΓΚΟΛ η ΠΑΕΕΚ και 2-1! Ο Φραγκέσκου σκοράρει και δίνει προβάδισμα στους Κερυνειώτες! Η μπάλα κτυπά στον Μαυρία, είναι αυτογκόλ. Σέντρα του Ντιας, ο Φραγκέσκου το κεφάλι, η μπάλα κτυπά στον Ελλαδίτη και καταλήγει στα δίχτυα του Γιοβάνοβιτς.

φδγδφγδφγδφδφγγγδγδφ

- 83' Ο Ογκέντα στην θέση του Χάμπου.

- 84' Σέντρα του Μαυρία, μαζεύει ο Πρόσεκ!

- 89' Κίτρινη στον Νάντο.

- 90' Πέναλτι για τον Απόλλωνα! Για χέρι του Φραγκέσκου!

- 90+1' Επικυρώνεται το πέναλτι. Ο Ντιγκινί θα εκτελέσει.

- 90+2' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 2-2! Ο Ντιγκινί!

δφγδφγδφγφγγδγγγφ

ΕΞΙ ΛΕΠΤΑ οι καθυστερήσεις.

- 90+4' Κίτρινη στον Μάκη Σεργίδη.

- 90+5' Ελεύθερο ο Γιοβάνοβιτς.

- 90+6' Φάουλ κερδίζει η ΠΑΕΕΚ στο κέντρο.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ντίας, Δημητρίου, Βαρέλα (Ενόχ 64'), Μιλτς (Νάντο 74'), Τσόσιτς, Ράμος, Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Νούνιτς (Μπάμπιτς 64').

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Νάντο, Χαραλάμπους (Ράμος 76'), Ενόχ, Αριστοτέλους, Μπάμπιτς, Κωμοδίκης, Νεοφύτου, Καπαρτής, Τίμερμανς, Νεοφύτου Α. (98).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Φιλιώτης (Τζουμ 62'), Αυλωνίτης, Χάμπος, Κολ, Νογιόκ, Αλμπάνης (Μαυρίας 62'), Πίττας, Ίντζια (Γιάνγκα 46'), Ντιγκινί

Στον πάγκο: Tζούριν, Μαυρίας, Τζουμ, Αυγουστή, Χρυσοστόμου, Ογκέντα, Γιάνγκα

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος