Πάει Σουηδία το ΑΠΟΕΛ / Πρόκριση για Τζουργκάρντεν (φώτος)

- 11.08.2022

Αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στα play off στο Conference League η Τζουργκάρντεν Σουηδίας.

Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, έτσι και στο δεύτερο η Τζουργκάρντεν επικράτησε με το ίδιο σκορ 3-1 της Σέπσι και πήρε το εισιτήριο πρόκρισης.

• Ο 1oς αγώνας για τα πλέι οφ, θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη (17/8) εκτός έδρας στις 19:45, ενώ η ρεβάνς θα γίνει την Τρίτη 23/8 στο ΓΣΠ.

Οι του ΑΠΟΕΛ περιμένουν την οριστική επιβεβαίωση από την UEFA.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Matei ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Finndell (12’) και Αsoro (23’) γύρισαν το ματς πριν την ανάπαυλα. Στο 71’ ο Ασμε το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

-Πρώτο σφύριγμα και σέντρα στην αναμέτρηση...

4'  Πρώτη τελική στο ματς για την Τζουργκάρντεν με σουτ του Radetinac.

6' Ευκαιρία για την Σέπσι. Σωστά τοποθετημένος ο Zetterstrom έδιωξε τον κίνδυνο.

8' ΓΚΟΛ 0-1 η Σέπσι. Σκόρερ ο Matei με εκτέλεση φάουλ.

1-1 τζ

12' ΓΚΟΛ 1-1. Άμεση ισοφάριση για την Τζουργκάρντεν. Σκόρερ ο Finndell μετά από ασίστ του Johansson.

16’ Στο 35%-65% η κατοχή. Από τρεις τελικές για κάθε ομάδα.

ασορ

23' ΓΚΟΛ 2-1 γυρίζει το ματς η Τζουργκάρντεν με τον Asoro μετά από κόρνερ του Eriksson.

28' Αναγκαστική αλλαγή για την Τζουργκάρντεν. Εκτός ο Schuller, μέσα ο Banda.

31' Kαλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Eriksson.

38’ Ευκαιρία για τη Σέπσι με τον Rondón. Μπλόκαρε σταθερά ο Zetterstrom.

40' Φάουλ σε καλό σημείο για την Τζουργκάρντεν. Πέρασε έξω η μπάλα.

45’ Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

Τέλος Α' ημιχρόνου...

46' Ξεκίνημα στο Β' ημίχρονο με αλλαγή για την Τζουργκάρντεν. Έξω ο Finndell, μέσα ο Danielson.

55' Καλή στιγμή για την Τζουργκάρντεν. Μετά φάουλ-γέμισμα στην περιοχή ο Johansson έκανε το σουτ όμως ο κήπερ της Σέπσι με υπερένταση έδιωξε την μπάλα.

62'Aλλαγή για την Τζουργκάρντεν. Έξω ο Edvardsen, μέσα ο Wikheim.

64' Καλό σουτ του Banda, μπλόκαρε ο κήπερ της Σέπσι.

68’ Καλή στιγμή για την Σέπσι σε σουτ του Rondón.

71' ΓΚΟΛ 3-1 η Τζουργκάρντεν και ουσιαστικά είναι με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση. Σκόρερ ο Asorο.

-Δεύτερο γκολ στο ματς για τον ακραίο επιθετικό της Σουηδικής ομάδας.

75'Διπλή αλλαγή για την Τζουργκάρντεν. Οι Lofgren και Doumbouya πήραν τις θέσεις των Johansson και Radetinac.

78' Ευκαιρία για την Τζουργκάρντεν με τον Eriksson να πιάννει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

86' Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια αφού η Σέπσι δεν δείχνει διάθεση να πιέσει για γκολ ώστε να παλέψει έστω και τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση.

90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα... Η Σουηδική ομάδα θα είναι η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στην επόμενη φάση.

Τζουργκάρντεν: Zetterstrom, Asoro, Bengtsson, Edvardsen, Ekdal, Finndell, Hien, Johansson, Radetinac, Schuller, Eriksson

Σέπσι: Niczuly, Aganovic, Barbut, Damascan, Dimitrov, Ispas, Matei, Mitrea, Ninaj, Paun, Rondon