Πάφος 1-0 ΑΠΟΕΛ

- 23.02.2020

Η ΕΞΕΛΙΞΗ του αγώνα

Στις 16:00 άρχισε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Πάφο και ΑΠΟΕΛ. Το www.kerkida.net είναι στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-3' Σάβιτς και Βα συγκρούστηκαν στο κεφάλι σε διεκδίκηση. Διακοπή για λίγο και μέσα τα ιατρικά τιμ

-4' Συνεχίζεται το ματς. Εκτός ο Σάβιτς αφού έχει σκίσιμο στο κεφάλι και δέχεται ακόμα τις πρώτες βοήθειες

-5' Μέσα και ο Σέρβος τώρα, συνεχίζει με επίδεσμο στο κεφάλι

-6' Σουτ του Τάμαρι από διαγώνια δεξιά, στη σωστή θέση ο Λαφράνς διώχνει σε κόρνερ

-6' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντέβι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάβιτς κατέβασε ωραία με το στήθος και έπιασε το γυριστό σουτ, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και έξω

-7' Κάποιες φωνές από την κερκίδα της Πάφου για πέναλτι. Όπως φαίνεται από το ριπλέι, ο Βούρος σταματά κανονικά τη μπάλα μετά το γύρισμα του Βα, δεν υπάρχει χέρι

-8' Ξανά πολύ καλή φάση για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Γέφτοβιτς από διαγώνια αριστερά στην περιοχή έπιασε ένα τεχνικό σουτ, λίγο έξω η μπάλα

-12' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Χαλένιους

-Εικοσάλεπτο με μοιρασμένο το παιχνίδι. Η Πάφος κρατά μπάλα τα τελευταία λεπτά όμως δεν έχει απειλήσει. Οι δυο ευκαιρίες "ανήκουν" στο ΑΠΟΕΛ

-21' Κίτρινη στον Βούρο για φάουλ στον Βα, ακριβώς στο κέντρο

-22' Σουτ του Ιωάννου από πολύ μακριά, άστοχο

-25' Ανακόπτεται ξανά για οφσάιντ ο Χαλένιους, σωστός και πάλι ο βοηθός

-30 λεπτά. Δεν είναι ευχαριστημένος ο Μαρίνος Ουζουνίδης, παρόλο που κρατά μπάλα η ομάδα του από το 20' και μετά. Γίνονται πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Δίνει διαρκώς οδηγίες στους παίκτες του ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ

-31' Κεφαλιά του Άλεφ μετά από γέμισμα του Χαλένιους, πολύ άστοχη

-35' Ωραία κίνηση του Ντέβι στην περιοχή και γύρισμα, ο Γέφτοβιτς δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ

-40' Ο Νικόλας Ιωάννου έκανε καλή ατομική προσπάθεια, πάτησε περιοχή και σούταρε, λίγο έξω η μπάλα

-41' Πρώτη ευκαιρία για την Πάφο. Μετά από αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Βα που έπιασε το συρτό σουτ από το σημείο του πέναλτι, μόλις έξω η μπάλα

-42' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ τώρα μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Τάμαρι, σε κόρνερ ο Ρούτκο

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή (59%), είχαν τρεις καλές φάσεις με κυριότερη το δοκάρι του Σάβιτς αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Από την άλλη η Πάφος είχε την δική της ευκαιρία στο 41' με τον Βα

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-50' Κίτρινη στον Σιρόκ για φάουλ στον Ντέβι ακριβώς στο κέντρο

-Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος. Κακός ο ρυθμός με πολλά λάθη

-56' Επικίνδυνη φάση για το ΑΠΟΕΛ, ο Τάμαρι δεν κοντρόλαρε καλά, ο Ρούτκο βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε

-56' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο

-57' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Βαλακάρι από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Μπέλετς που είχε πέσει στη σωστή γωνία

Πάφος FC: Ρούτκο, Αραγιούρι, Καμπράλ, Λαφράνς, Μπεσάρα, Βαλεριάνος, Σιρόκ, Πανός, Βαλακάρι, Βα, Μπεριγκό

-Στον πάγκο Πέτρου, Φόλμπρεχτ, Ανγκούλο, Αντωνίου, Νέμετς, Ράκελς, Φιλιώτης, Γουίλιαμς, Λελιούκιν

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου, Γένσεν, Άλεφ, Nτε Βινσέντι, Τάμαρι, Γέφτοβιτς, Χαλένιους

-Στον πάγκο Βάτερμαν, Σιέλης, Γουίλερ, Μάτιτς, Βιντιγκάλ, Γιάκολις, Αλωνεύτης, Μακρής, Πάβλοβιτς

Κίτρινες: Σιρόκ / Βούρος

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μιχαηλίδης Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας