ΠΑΟΚ-Μίντιλαντ: Πέταξε… ο «ψυχρός» Δικέφαλος!

- 25.02.2022

Πρώτη φορά μετά από 48 χρόνια ο ΠΑΟΚ θα παίξει Μάρτιο στην Ευρώπη

Στους «16» του Europa Conference League ο ΠΑΟΚ, ο οποίος εάν και μπήκε φουριόζος, χρειάστηκε τα πέναλτι (2-1 η κανονική διάρκεια) και τον Πασχαλάκη για να προκριθεί και να γράψει ιστορία. Πρώτη φορά μετά από 48 χρόνια ο ΠΑΟΚ θα παίξει Μάρτιο στην Ευρώπη.

Σέντρα στο ματς!

3' Κυκλοφορεί την μπάλα ο ΠΑΟΚ, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να πιέσουν ψηλά.

7' Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής το ματς.

10' Πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ. ουτ του Μπίσεσβαρ εκτός της περιοχής, μπλοκάρει ο Όλαφσον.

20' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 1-0! Μετά από μακρινή μεταβίβαση ο Τσόλακ, αστόχησε σε τετ-α-τετ εν συνεχεία -όντας ξαπλωμένος- πέρασε στον Ζίβκοβιτς, με τον Σέρβο εξτρέμ να σκοράρει με κενή την εστία.

26' ΓΚΟΛ 2-0 ο ΠΑΟΚ! Ασύλληπτη γκολάρα από τον Βιεϊρίνια. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ πιάνει με το αριστερό έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι της εστίας.

38' Το πράγμα πηγαίνει... πρίμα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πλέον κρατά την πρόκριση στα χέρια του.

41' Μακρινό σουτ από τον Τσόλακ, μπλοκάρει ο Όλαφσον.

Τέλος στο πρώτο μέρος.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

-Η Μίντιλαντ ξεκινά στο δεύτερο μέρος με τρεις αλλαγές! Οι Μέγιερ, Χεγκ και Ντιρ πέρασαν στις θέσεις των Σίστο, Ζουνίνιο και Παουλίνιο, αντίστοιχα.

50' Πιεστική στα πρώτα λεπτά η Μίντιλαντ.

60' Σπουδαία επέμβαση από τον Πασχαλάκη σε τετ-α-τετ με τον Χεγκ.

71' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ: Οι Μιτρίτσα και Σίντκλεϊ αντί των Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια.

73' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Ο Ελ Καντουρί στη θέση του τραυματία Αουγκούστο.

77' Φάση για τη Μίντιλαντ.Προβολή από δύσκολη γωνία από τον Λιντ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

80' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει Μίντιλαντ! Παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, ο Χεγκ πετάγεται στην «καρδιά» της περιοχής και σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά.

82' Δοκάρι για τη Μίντιλαντ! Εκτέλεση φάουλ από τον Εβάντερ κι άλλη κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, με τον Σβιαντσένκο να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

84' Eυκαιρία από το ίδιο σημείο για τη Μίντιλαντ, αυτή τη φορά από τον ολομόναχο Εβάντερ

Τέλος στην κανονική διάρκεια. Το ματς πηγαίνει στην παράταση! Συνολικό σκορ 2-2 μετά τα δύο 90λεπτα.

91' Σέντρα στην παράταση!

96' Πολύ άστοχο το πλασέ του Σοάρες.

100' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ελ Καντουρί να μην καταφέρνει να κάνει την προβολή. Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

102' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Κεφαλιά από τον Τσόλακ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, μπλοκάρει ο Όλαφσον!

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Αλλάζουν πλευρές οι δύο ομάδες.

110' Οι δύο ομάδες μοιάζουν συμβιβασμένες με το ενδεχόμενο των πέναλτι.

Τέλος πάμε στη διαδικασία των πέναλτι...

1ο πέναλτι από τον Τσόλακ. ΓΚΟΛ 1-0

2ο πέναλτι από τον Μέγιερ. Το έπιασε ο Πασχαλάκης!

3ο πέναλτι από τον Σίντκλεϊ. ΓΚΟΛ 2-0

4ο πέναλτι ο Άντερσον ΓΚΟΛ 2-1

5ο πέναλτι ο Σβαμπ ΓΚΟΛ 3-1

6ο πέναλτι ο Ντιρ ΓΚΟΛ 3-2

7ο πέναλτι Μιτρίτσα ΓΚΟΛ 4-2

8ο πέναλτι Λιντ ΓΚΟΛ 4-3

5-3! Ο Κούρτιτς ευστοχεί με στιλ και στέλνει τον ΠΑΟΚ στους "16"

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Τσόλακ.

Μίντιλαντ (Μπ. Χένρικσεν): Όλαφσον, Τίχοσεν, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Γ. Άντερσον, Ίσακσεν, Ονιεντίκα, Εβάντερ, Παουλίνιο, Σίστο, Μπρουμάδο.