Πέντε γκολ και τελικά... ανάσα ΑΠΟΕΛ!

- 10.02.2021

Νίκη μετά από καιρό για τον ΑΠΟΕΛ

Στις 17:00 άρχισε ο αγώνας της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΑΠΟΕΛ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι στο Μακάρειο στάδιο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-3' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Ανδρέου στον Γκάρνερ και κίτρινη στο νεαρό του Ολυμπιακού

-4' Αναμονή, ο ρεφ Νικολάου σε συνομιλία με τον VAR

-5' Αλλάζει η απόφαση, ακυρώνεται το πέναλτι μετά την συνομιλία των διαιτητών. Τελικά φάουλ για το ΑΠΟΕΛ ακριβώς εκτός περιοχής

-Δέκα λεπτά στο Μακάρειο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο επιθετικά και προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους. Αρκετές οι διακοπές για φάουλ μέχρι στιγμής

-12' Πρώτη ευκαιρία στο ματς, είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Ψάλτης γύρισε από δεξιά και ο Κα ελεύθερος από πολύ καλή θέση, έστειλε ψηλά το σουτ

-17' Πρώτη τελική και για το ΑΠΟΕΛ με σουτ του Γκάρνερ από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Τσούπιτς

-Είκοσι λεπτά αγώνα. Αργός ο ρυθμός, με την ομάδα του Πουρσαϊτίδη να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να ανοίξει τους χώρους

-22' Κάθετη σέντρα του Ζαχίντ με φάουλ, κεφαλιά του Λουντέμο, ο Βινίσιους σε θέση βολής δεν μπορεί να κάνει το πλασέ υπό πίεση

325325

-24' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Λάθος του Σαμπίνια στο δεξί άκρο της άμυνας ο οποίος καθυστέρησε, ο Γκάρνερ τον πίεσε και κέρδισε, έστρωσε στον επερχόμενο Κλωναρίδη και αυτός με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Τσούπιτς

-30' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ, με τον Κλωναρίδη να σεντράρει από δεξιά και τον Ψάλτη να προλαβαίνει τον Γκάρνερ που ήταν έτοιμος με το κεφάλι να σκοράρει εξ επαφής

-35 λεπτά, δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα κάτι μετά το γκολ. Προσπαθεί να αντιδράσει ο Ολυμπιακός που "πάτησε" περιοχή σε 1-2 περιπτώσεις αλλά... μέχρι εκεί

-38' Κεφαλιά-πάσα του Κα στον Μάντζη μέσα στην περιοχή, αυτός υπό πίεση την προβολή αλλά δεν μπορεί να βάλει σωστά το σώμα, πολύ ψηλά η μπάλα

235235

-Γυροφέρνει την περιοχή του Ουζόχο ο Ολυμπιακός τα τελευταία λεπτά και προσπαθεί για την ισοφάριση, με τον Σαμπίνια στο 44' να είναι μόλις άστοχος με δυνατή κεφαλιά

-45' Νέα ευκαιρία με κοντινό σουτ του Μάντζη υπό πίεση, λίγο έξω

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες. Οι γαλαζοκίτρινοι σκόραραν στο 20ο λεπτό έπειτα από κλέψιμο του Γκάρνερ και ασίστ στον Κλωναρίδη που σκόραρε από κοντά. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ισορρόπησε και προς το τέλος του ημιχρόνου έχασε κι αυτός κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος με μια αλλαγή, Ντε Βινσέντι αντί Λουντέμο

δσδφσγδσγ

-50' Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Ζαχίντ γέμισε κάθετα, ο Κατσαντώνης κατέβασε εξαιρετικά στην περιοχή και έκανε γυριστό πλασέ, δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

-Δέκα λεπτά στο β' μέρος. Πολύ καλός ο ρυθμός, έχει "ανοίξει" το παιχνίδι αφού η ομάδα του Γιανέφσκι ρισκάρει ψάχνοντας την ισοφάριση και το ΑΠΟΕΛ βρίσκει χώρους

αςςαςαςαε

-56' ΓΚΟΛ 0-2! Εξαιρετικό, φαλτσαριστό χτύπημα φάουλ του Ντέβι, πισινή κεφαλιά του Ενσούε και μεγάλο προβάδισμα για το ΑΠΟΕΛ

-59' Σέντρα-σουτ του Μίλετιτς από πολύ πλάγια αριστερά, σε κόρνερ ο Ουζόχο

-62' ΓΚΟΛ 1-2! Μειώνει αμέσως ο Ολυμπιακός. Ο Σάλλι έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, μετά στην πλάτη του Ουζόχο και πήγε μέσα

-63' ΓΚΟΛ 1-3!! Πρώτη επίθεση του ΑΠΟΕΛ μετά την μείωση, ξανά στα "δυο" η διαφορά τερμάτων. Ο Κλωναρίδης γύρισε στον Γκάρνερ και αυτός από κοντά πέτυχε το πρώτο του γκολ

-Διακοπή μετά το γκολ αφού ο Τσούπιτς έχει τραυματιστεί στο μάτι

-67' Τέσσερις μαζεμένες αλλαγές ο Γιανέφσκι! Μανρίκε στη θέση Μίλετιτς, Γκουστάβο στη θέση Ανδρέου, Πεχιβάνης στη θέση Σάλλι και ο Μιχαήλ στη θέση του τραυματία Τσούπιτς

-68' Τώρα επαναρχίζει το ματς μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ

-69' Κάρτα στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον Σαμπίνια στον χώρο του κέντρου

325325325325325ρευ

-71' ΓΚΟΛ 2-3! Ο Μανρίκε σέντραρε από αριστερά, ο Μάντζης αφέθηκε ελεύθερος στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά έβαλε την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι

-75' Κίτρινη στον Σαντάνα για φάουλ στον Γκάρνερ

-77' Τελική το ΑΠΟΕΛ με σουτ του Κλωναρίδη με εξωτερικό φάλτσο, έξω η μπάλα

-79' Κίτρινη ο Γκάρνερ για χτύπημα στο πρόσωπο του Σαντάνα πάνω στη διεκδίκηση της μπάλας

-82' Ο Εφραίμ στη θέση του Κατσαντώνη

-86' Διπλή αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης. Ντογκαλά στη θέση Ζαχίντ, Σαχάρ στη θέση Γκάρνερ

-89' Διακοπή, ο Ουζόχο είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό τιμ

-90' Συνεχίζεται το παιχνίδι

-Εφτά λεπτά ο έξτρα χρόνος

-93' Χωρίς φάση εδώ και αρκετή ώρα. Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να βάλει πίεση αλλά το ΑΠΟΕΛ αμύνεται καλά και δεν του έχει επιτρέψει να απειλήσει

-96' Κίτρινη στον Εφραίμ για φάουλ

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ στους 27 βαθμούς, ένα λιγότερο πλέον από τους μαυροπράσινους

Ολυμπιακός: Τσούπιτς (67' Μιχαήλ), Ψάλτης, Σαμπίνια, Μίλετιτς (67' Μανρίκε), Σάλλι (67' Πεχιβάνης), Μάντζης, Κα, Σαντάνα, Σαρφό, Νανίσιο, Ανδρέου (67' Γκουστάβο)

-Στον πάγκο: Κωνσταντινίδης, Γαρουφαλιάς, Σωτηρίου, Κοστόφ, Χάνι

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Βινίσιους, Μερκής, Γουίλερ, Ενσούε, Ζαχίντ (86' Ντογκαλά), Ανουάρ, Λουντέμο (46' Ντε Βινσέντι), Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (82' Εφραίμ), Γκάρνερ (86' Σαχάρ)

-Στον πάγκο: Σίλβα, Σάντος, Ζόρζε, Νούχιου, Ζαμπάλα,

Κίτρινες: Ανδρέου, Σαντάνα / Ντε Βινσέντι, Γκάρνερ, Εφραίμ

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστος Ε. Χρίστου