«Προσγείωσε» η Δόξα την Ανόρθωση (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

- 12.09.2021

Στράβωσε από την αρχή, με το αριστερό η Ανόρθωση στο πρωτάθλημα (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Στράβωσε από την αρχή, με το αριστερό η Ανόρθωση στο πρωτάθλημα.

Η Μεγάλη Κυρία ηττήθηκε δίκαια με 2-0 από την εξαιρετική Δόξα στο Μακάρειο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπεράτ Σαντίκ.

Υστέρησε η ομάδα της Αμμοχώστου, με τους πλείστους ποδοσφαιριστές να μένουν στα ρηχά και μοιραία να δέχονται την πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Παιχνίδι με δυο αποβολές, πέναλτι και την Δόξα να πετυχαίνει την μεγάλη έκπληξη και να παίρνει τους τρεις βαθμούς. Οι Τιτζανί και Ντέλετιτς αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα του Αναστάση.

Το έψαξε… ο Κετσπάγια, ανακάτεψε την τράπουλα αλλά δεν βρήκε ποτέ τις λύσεις για να φέρει το ματς στα ίσα και έπειτα να ψάξει την ανατροπή.

- Στο γήπεδο οι δυο προπονητές, ακολουθούν οι ποδοσφαιριστές των ομάδων.

- Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- Εναρξη στο ματς, στην σέντρα η Ανόρθωση.

σδφσδφσδφδσφσφσφσφ

- 1' Γύρισμα του Ουάρντα στον Λόρια, πιέζει ο Σαντίκ, διώχνει σε πλάγιο ο Γεωργιανός κίπερ.

- 2' Η μπάλα στην περιοχή της Ανόρθωσης, ο Ασαμόα έπιασε ένα αδύναμο σουτ, ο Αραγιούρι διώχνει με το σώμα.

- 3' Ο Ντέλετιτς πήγε να μπει στη περιοχή ήρθε σε σύγκρουση με τον Τραϊτσέφσκι και έπεσε στο έδαφος. Συνεχίζεται το παιχνίδι. Η φάση εξετάστηκε και από τον VAR.

- 4' Φάουλ του Σαντίκ στον Αρτυματά, στο έδαφος και οι δυο άσοι. Όλα καλά και συνεχίζουν οι δυο ποδοσφαιριστές.

- 6' Κόρνερ η Ανόρθωση, το πρώτο.

- 7' Ο Πόποβιτς στο πρώτο δοκάρι, διώχνει η άμυνα, ο Τιτζανί πήγε να βγάλει την "κόντρα" κόπηκε από τον Κορέα. Κάποιες φωνές για φάουλ από τους γηπεδούχους, παίζεται... από τον Αναστάση.

δφγφδγδφγδφγδφγδφγφδγδφγφ

- 8' Φάουλ κέρδισε ο δραστήριος Τιτζανί. Εκτέλεσε απευθείας από μακρινή απόσταση, χέρι από πλευράς Δόξα, σταματά η φάση.

- 10' Πτώση του Εμπραλίτζε εκτός περιοχής, ο Λόρια βγάζει την μπάλα εκτός...

- 11 Κατοχή ξανά η "Κυρία".

- 12' Φιλόδοξη λόμπα του Τιτζανί που προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Λόρια, η μπάλα λίγο άουτ. Από απόσταση ο Τιτζανί είχε την έμπνευση να απειλήσει.

- 14' Μάχες του Ασαμόα με Αραγιούρι - Αρτυματά, η μπάλα κοντράρει στον Γκανέζο και άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Απαιτητική η Δόξα μέχρι στιγμής, πιέζει ψηλά την "Κυρία" και την δυσκολεύει στο χτίσιμο του παιχνιδιού από την άμυνα.

δφγδγδγδφγγδγγδφ

- 16' Κίτρινη του Αναστάση στον Ντέλετιτς για θέατρο. Ο Σέρβος τα "άκουσε" και από τον Τιμούρ που ζήτησε από τον ποδοσφαιριστή του να συνεχίσει την φάση.

- 18' Συνεργασία Κορέια-Ουάρντα, ο Αιγύπτιος έδωσε στο άκρο για τον Ντέλετιτς, ο Σέρβος δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Λάφερτι.

- 19' Ανεβαίνει η Ανόρθωση, προσπαθεί να πιέσει την Δόξα. Ζητά πρωτοβουλίες ο Τιμούρ.

- 21' Σουτ του Πόποβιτς, αποκρούει ο Σισκόφσκι. Σκληρό φάουλ-πάτημα του Τιτζανί στον Αρτυματά πριν από το σουτ της Ανόρθωσης. Πολύ δυνατό φάουλ, ο Αναστάση άφησε το πλεονέκτημα. Στα όρια της κόκκινης το φάουλ!

- 22' Στο έδαφος ο Τιτζανί...

φδγδφγδφγδγδφγγδφγ

- 23' Κόκκινη κάρτα! Ο Αφρικανός αποβάλλεται για το σκληρό φάουλ στον Αρτυματά. Ακολούθησαν φωνές από πλευράς Δόξας για την απόφαση του Αναστάση. Μέσα από τα ριπλέι, ο Τιτζανί έπαιξε πολύ επικίνδυνα.

φγδφγδφγδφγδφγγγδγδγγδ

- 27' Κόκκινη και στον Ντέλετις! Απρόσεκτα με τον αγκώνα ο Σέρβος στο πρόσωπο του Κοβάσεβιτς. Είχε κίτρινη, είδε την δεύτερη του ρεφ Αναστάση και αποβάλλεται και αυτός! Τα άκουσε... και από τον Τιμούρ ο Ντέλετιτς.

δφγδφγδφγγγγδγγδφγ

- 29' Με 10 παίκτες και οι δυο ομάδες. Αριθμητική ισορροπία ξανά.

- 30' Φάουλ του Αντάμοβιτς στον Ουάρντα και κίτρινη. Χάλασε... το παιχνίδι από τα πολλά φάουλ.

- 33' Πολλά τα λάθη και από τις δυο ομάδες, λογικό αφού έχουν επηρεαστεί από τις αποβολές.

- 35' Κίτρινη στον Ασαμόα για θέατρο. Ο Γκανέζος έπεσε, σηκώθηκε αμέσως αλλά ο ρεφ τον κιτρίνισε.

ΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΔΦΓΔΓΔΓΓΔΦΔΓΦ

- 38' Κόρνερ υπέρ της Δόξας, ο Κορέια ανέκοψε τον Στυλιανού.

- 42' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-0! Ο Σαντίκ! Από κοντά ο σκόρερ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όλα... τα λεφτά η ασίστ του Κοβάσεβιτς. O Σέρβος μέσα από την περιοχή, είδε... την κίνηση του Σαντίκ του πέρασε την μπάλα, η άμυνα της Ανόρθωσης δεν αντέδρασε σωστά και ο φορ της Δόξας εντελώς μόνος άνοιξε το σκορ.

γδφγφδγδγδφγδφγγδφγδ

- 45' Σέντρα του Πόποβιτς προς το μέρος του Ουάρντα, ο Ασαμόα με το κεφάλι στέλνει την μπάλα στον Σισκόφσκι.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 45+2' Ενέργειες του Ουάρντα, ο Αιγύπτιος δίνει στον Πόποβιτς εκτός περιοχής, αυτός έκανε την σέντρα, ο Λάφερτι το κεφάλι, η μπάλα άουτ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Μπροστά η Δόξα με τον Σαντίκ. Θυμίζουμε με 10 παίκτες και οι δυο ομάδες. Αποβλήθηκαν Τιτζανί (απευθείας κόκκινη) και Ντέλετιτς (δεύτερη κίτρινη).

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιο... γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο ο Τιμούρ που κάθισε στον πάγκο του. Περιμένει καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο ο τεχνικός της Ανόρθωσης από τους ποδοσφαιριστές του. Καλείται να βγάλει αντίδραση η "Κυρία" για να φύγει από το Μακάρειο με το τρίποντο. Η Δόξα είναι άριστα στημένη, έχει απαιτήσεις και βρίσκεται μπροστά με 1-0.

- Εναρξη στο Β' ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

- Οι φίλοι της Ανόρθωσης προσπαθούν να "ντοπάρουν" τους ποδοσφαιριστές τους για να φτάσουν στην ανατροπή.

- 46' Φάουλ κερδίζει ο Ουάρντα, ευκαιρία για στημένο.

φγηφγηγφηφγηφγηφγ

- 47' Ο Πόποβιτς εκτέλεσε, κεφαλιά ο Λάζαρος, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

- 48' Επικίνδυνα ο Στυλιανού στην περιοχή της Ανόρθωσης, έψαξε το σουτ, η μπάλα στα σώματα, διώχνει η άμυνα. Πήγε να απειλήσει η Δόξα!

- 49' Σέντρα του Κορρέα, επιθετικό φάουλ του Λάζαρου σφυρίζει ο Αναστάση.

- 50' Ο Κορέια έψαξε τον Λάφερτι, οφσάιντ ο Βορειοιρλανδός σταματά η φάση.

- 52' Σουτ του Σαντίκ, η μπάλα κάπου βρίσκει, μπλοκάρει ο Λόρια.

δγδφγφγδφγδφγγδφγ

- 52' Κόρνερ η Ανόρθωση, ετοιμάζει Καλτσά ο Τιμούρ.

- 53 Με γροθιές ο Σισκόφσκι διώχνει το κόρνερ του Πόποβιτς.

- 54' Ο Κορρέα αποχωρεί, μέσα ο Καλτσάς, γίνεται πιο επιθετική η "Κυρία".

(ΣΧΟΛΙΟ) Πλέον ο Ουάρντα κλείνει προς τα μέσα στο πλάι του Λάφερτι, ο Καλτσάς έχει όλη την πτέρυγα. Ευελπιστεί ο Κετσπάγια να κάνει την Ανόρθωση πιο απειλητική, πιο επιθετική για να έρθει η ισοφάριση.

- 56' Σέντρα του Ουάρντα, ο Λάφερτι την κεφαλιά, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σισφκόφσκι.

φγδφγδφγδφγδφγγφγφγδφ

- 57' Κόρνερ ξανά η Ανόρθωση, ο Πόποβιτς είδε τον Καλτσά, ο Ασαμόα έδιωξε με το κεφάλι σε κόρνερ.

- 60' Κάθετη του Πόποβιτς, ο Ούαρντα κινήθηκε, ο Σισκόφσκι βγήκε και μάζεψε.

- 61' Σέντρα του Κορέια στο δεύτερο δοκάρι, με γροθιές διώχνει ο Σισκόφσκι.

(ΣΧΟΛΙΟ) Στο μισό... γήπεδο η Ανόρθωση την Δόξα!

- 63' Βαθιά σέντρα του Καλτσά, η μπάλα πήγε στην άλλη πλευρά, ο Κορέια μάζεψε, στην συνέχεια της φάσης ο Ελλαδίτης εκ νέου σέντραρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

- 64' Πολλές σέντρες η Ανόρθωση δίχως όμως να είναι αποτελεσματικές.

γδφγφδδφγδφγγδγγδφ

- 65' Σέντρα-σουτ του Πόποβιτς στην καρδιά της περιοχής, ο Ουάρντα δεν πρόλαβε, η μπάλα άουτ.

- 66΄ Ο Ισμαίλ Σασί ετοιμάζεται για να περάσει στην θέση του Ερμπαλίτζε.

- 67' Σπουδαία άμυνα του Ρισβάνη στον Σαντίκ! Ο σκόρερ "όπλισε" ο Ελλαδίτης με προβολή διώχνει σε κόρνερ.

- 67' Ο Ρουσιάς στην θέση του Ουάρντα.

- 68' Καλή φάση για την Δόξα, ο Αντένον στα όρια της περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ

.γδφγδφγδγδγδφγδγδγδγγδ

- 70' Σουτ με την μια ο Λάφερτι, εύκολα ο Σισκόφσκι.

- 71' Μπήκε στην περιοχή ο Στυλιανού, έκανε την σέντρα στο δεύτερο δοκάρι στον Σαντίκ, ο φορ της Δόξας δεν βρήκε την μπάλα!

- 72' Ο Σασί μέσα στην περιοχή, επιχείρησε ντρίμπλες έχασε την μπάλα.

- 75' Σουτ του Λάζαρου εκτός περιοχής, αδύναμο, η μπάλα άουτ.

- 75' Τριπλή κίνηση Κετσπάγια, Νινούα, Χουσμπάουερ και Αβραάμ.

- 76' Ο Χάρης Κυριάκου περνάει στην θέση του Κοβάσεβιτς.

- 77' Πόποβιτς, Λάζαρος, Κορέια εκτός.

δδφγδγγγδδφγδφδφγ

- 78' Σκοράρει η Ανόρθωση, ακυρώνεται το γκολ. Ο Ρουσιάς έπαιξε με το χέρι την μπάλα. Κίτρινη στον φορ της Ανόρθωσης.

- 79' Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο...

- 81' Σέντρα του Καλτσά στο δεύτερο δοκάρι, ο Αβραάμ γύρισε προς τον Λάφερτι, με το κεφάλι ο Αντενόν διώχνει σε κόρνερ. Έγινε επικίνδυνη η "Κυρία".

- 82' Στο έδαφος ο Σισκόφσκι...

- 84' Ο Αβραάμ έχει δώσει ζωντάνια στην Ανόρθωση, ο Νινούα επιχείρησε το χαμηλό γύρισμα, διώχνει ο Καραμανώλης.

- 85' Απειλεί ο Αβραάμ, στον Σισκόφσκι η μπάλα. Η πρώτη εντός στόχου τελική!

- 85' Αντεπίθεση η Δόξα, ο Ασαμόα εντός περιοχής, έκανε το σουτ, η μπάλα χτυπά στον Αραγιούρι.

- 86' ΠΕΝΑΛΤΙ η Δόξα! Κίτρινη στον Αρτυματά αφού έριξε στο έδαφος τον Τραϊτσέφσκι.

δφγδφγδφγδφγδφγδγδφγδφγδγδφ

- 87' Μιλά με τον VAR ο Αναστάση.

- 88' Κανονικά το πέναλτι.

- 89' ΓΚΟΛ η Δόξα, ο Σαντίκ το 2-0! Εύστοχος ο φορ της Δόξας, δεύτερο γκολ σήμερα.

Εντεκάδες

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ανανέ, Ασαμόα, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς (Κυριάκου 76'), Αντάμοβιτς, Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (Σασί 66'), Τραϊτσέφσκι

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Ολιβέιρα, Οικονομίδης, Χριστοφή, Βασιλείου, Καλλής, Κυριάκου, Σασί, Ντίας

Ανόρθωση: Λόρια, Κορέα (Καλτσάς 54'), Κορέια (Αβραάμ 77'), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Πόποβιτς (Χουσμπάουερ 77'), Αρτυματάς, Ουάρντα (Ρουσιάς 67'), Λάζαρος (Νινούα 77'), Ντέλετιτς, Λάφερτι

Στον πάγκο: Τζουρ, Αντωνιάδης, Ρουσιάς, Αβραάμ, Κατσαράβα, Καλτσάς, Μπουσούλαζιτς, Χουσμπάουερ, Νινούα, Ιωάννου, Χατζημιτσής