Πρωταθλητής για 7η σερί χρόνια ο ΑΠΟΕΛ

- 04.05.2019

Πρωταθλητής Κύπρου ο ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα με 3-0 και σε συνδυασμό με το 1-1 της ΑΕΚ με τη Σαλαμίνα, πανηγυρίζει και μαθηματικά το πρωτάθλημα!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στο ΓΣΠ

-2' Μακρινή κάθετη μπαλιά στον Τάμαρι, ο Βάλε βγήκε έγκαιρα και μάζεψε

-3' Διακοπή για λίγο μετά από φάουλ στον Τάμαρι που πονά και είναι στο έδαφος

-5' Επαναρχίζει το ματς μετά από δυο λεπτά

-8' Ωραία κίνηση του Τάμαρι από δεξιά και συρτό σουτ, εύκολα ο Βάλε. Μπήκε επιθετικά το ΑΠΟΕΛ

-14' ΓΚΟΛ 1-0 οι γηπεδούχοι! Φοβερή κίνηση από τον Τάμαρι στο δεξί φτερό. Πέρασε Ρομπέρζ και Ουεντραόγκο και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ντε Βινσέντι, ο οποίος εξ επαφής σκόραρε

-18' Κίτρινη στον Γιούστε

-20' Επικίνδυνη σέντρα από δεξιά, ο Μερκής με κεφαλιά απομακρύνει προ του Ζελάγια

-24' Κίτρινη στον Παπουλή, για διαμαρτυρίες στον διαιτητή

-26' Κίτρινη στον Σακέτι για φάουλ στον Φατσινέτι. Τρίτη για παίκτη του Απόλλωνα

-31' Κάρτα και στον Ρομπέρζ για φάουλ στον Ντε Βινσέντι

-Ένταση και κοκορομαχίες μετά από φάουλ του Ζελάγια στον Σόουζα. Κίτρινες σε Μοράις, Ντε Βινσέντι και Περέιρα από τον διαιτητή. Εφτά κίτρινες μέχρι στιγμής!

-34' Φάουλ του Ρομπέρζ στον Σόουζα. Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον αμυντικό του Απόλλωνα

-36' ΓΚΟΛ, 2-0 το ΑΠΟΕΛ με τον Μοράις. Ο Τάμαρι εκτέλεσε φάουλ από μακριά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τον Πορτογάλο να παίρνει το ριμπάουντ και με τον Βάλε "εξουδετερωμένο" να πετυχαίνει ένα εύκολο γκολ

-39' Άλλη μια κίτρινη. Στον Σαρδινέρο για διαμαρτυρίες στον βοηθό διαιτητή

-40' Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σόουζα έκανε γυριστή κεφαλιά από κοντά και ο Βάλε απέκρουσε με τα πόδια

-41' Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντε Βινσέντι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έκανε απευθείας την προβολή μετά από κάθετη σέντρα, λίγο έξω η μπάλα

-45' ΓΚΟΛ 3-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Ιωάννου με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-45+3' Κίτρινη σε Ζελάγια και Βούρο για αλληλοσπρωξίματα στη διεκδίκηση της μπάλας

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

-Επαναρχίζει το ματς με δυο αλλαγές για τον Απόλλωνα. Μπρου και Σελίμοβιτς στις θέσεις των Σακέτι και Παπουλή

-51' ΔΟΚΑΡΙ. Ο Γιάκολις έφυγε απέναντι από τον Βάλε και πλάσαρε αλλά έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι

-62' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, ο Μπέζιακ στη θέση του Νατέλ

-63' Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ και πάλι με τον Γιάκολις. Ο Κροάτης μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βάλε, στη συνέχεια το σουτ του Φατσινέτι πήγε άουτ

-64' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Μπέζιακ μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ, πάνω στη γραμμή διώχνει ο Ουεντραόγκο.

-65' Ψύχας στη θέση του Περέιρα

-74' Βολίδα του Μάρκοβιτς με πολύ μακρινό φάουλ, έτοιμος ο Βάτερμαν

-75' Απειλεί ξανά η ομάδα του Τραμεντζάνι. Πλασέ του Ντε Βινσέντι από το ύψος της περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Βάλε

-82' Έξω ο Τάμαρι, μέσα ο Βιντιγκάλ

-85' Έξω ο Μοράις, μέσα ο Αρτυματάς

-85' Ωραία κίνηση του Σόουζα που μπήκε στην περιοχή αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα και ο Βάλε μάζεψε

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Τελευταίο σφύριγμα στο ΓΣΠ. Αν μείνει το 1-1 στη Λάρνακα, το ΑΠΟΕΛ είναι πρωταθλητής και μαθηματικά!

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Γιάκολις, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Φατσινέτι, Μοράις (85' Αρτυματάς), Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (82' Βιντιγκάλ), Νατέλ (Μπέζιακ 62')

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο, Σακέτι (46' Μπρου), Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο, Περέιρα (Ψύχας 65'), Παπουλής (46' Σελίμοβιτς), Ζελάγια

Κίτρινες: Μοράις, Ντε Βινσέντι, Βούρος / Γιούστε, Παπουλής, Σακέτι, Περέιρα, Σαρδινέρο, Ζελάγια

Κόκκινες: - / Ρομπέρζ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαράλαμπος Γεωργίου

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μάριος Καλογήρου

4ος Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου