Πρωτιά οι Σουηδοί / Εκτός Euro η Πολωνία

- 23.06.2021

Η Σουηδία έκοψε την φόρα της Πολωνίας

Ο Κλάεσον λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα έκανε το 3-2 για τη Σουηδία, την κράτησε στην κορυφή του ομίλου και έκοψε τη... φόρα της Πολωνίας που πίεζε για την ανατροπή.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

H Σουηδία προκρίθηκε ήδη στην επόμενη φάση και θέλει τη νίκη για να περάσει ως πρώτη. Η Πολωνία θέλει τη νίκη για να περάσει στην επόμενη φάση.

- Έναρξη

2' ΓΚΟΛ 1-0 η Σουηδία Ο Φόρσμπεργκ από κοντά σε φάση με συμμετοχή του Ίσακ σουτάρει και σκοράρει στο 2'

14' Κίνηση του Ίσακ μες στη μικρή περιοχή που κόπηκε.

16' Σουτ του Λεβαντόσφκι που βρήκε πάνω σε αντίπαλο.

17' Δύο δοκάρια σε μία φάση η Πολωνία και όμως δεν σκόραρε. Ο Λεβαντόφσκι κάνει την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, παίρνει το... ριμπάουντ, νέα κεφαλιά σε κενή εστία, η μπάλα ξανά στο δοκάρι!

25' Οι Πολωνοί πρέπει να γίνουν πιο ουσιαστικοί στην τελική τους προσπάθεια.

33' Αρκετά σκληρό στα τελευταία λεπτά το ματς, με τη Σουηδία να κρατά με νύχια και με δόντια κλειστούς τους χώρους της άμυνας της κάθε φορά που οι Πολωνοί πάνε να ανεβάσουν ρυθμό.

39' Προσπάθησαν ξανά οι Πολωνοί να 'γεμίσουν' στην περιοχή των Σουηδών αλλά χωρίς αντίκρισμα.

40' Η Πολωνία ψάχνει ελεύθερους διαδρόμους προς την εστία του Όλσεν

41' Έβδομο κερδισμένο κόρνερ για την Πολωνία όμως και αυτό πέρασε ανεκμετάλευτο.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45'+1' Τρομερό σουτ του Ζιελίνσκι, ο Όλσεν πετάγεται και βγάζει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Λήξη πρώτου ημιχρόνου...

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

47' Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο: Σουτ από τον Ζιελίνσκι, νέο «όχι» από τον Όλσεν!

49' Ακόμη ένα σουτ από τον Ζιελίνσκι, κόρνερ η μπάλα.

50' Διπλή ευκαιρία για τη Σουηδία τώρα! Κενό στην πολωνική άμυνα, σουτ του Κουέισον, αποκρούει ο Σέζνι, νέο σουτ του Φόρσμπεργκ στα σώματα!

52' Τρομερή επέμβαση από τον Όλσεν! Ο πρώην γκολκίπερ του ΠΑΟΚ λέει «όχι» και σε σουτ στη δεξιά κάτω γωνία του από τον Κριχόβιακ.

55' Κουλουσέφκι αντί Κουάισον.

59' ΓΚΟΛ  2-0 η Σουηδία! Ο Φόσμπεργκ με εξαιρετικό σουτ μετά από σούπερ ενέργεια Κουλουσέφκι και γύρισμά του.

61' ΓΚΟΛ 2-1 άμεση μείωση του σκορ από την Πολωνία.  Τρομερό γκολ ο Λεβαντόφσκι. Από πλάγια θέση 'κρέμασε' τον Όλσεν για το 2-1.

61' Ζβιέτσοκ αντί Ζόβζιακ.

65' Η Πολωνία πετυχαίνει γκολ με τον Ζβιέτσοκ για το 2-2, αλλά ο βοηθός έχει σηκώσει τη σημαία του για οφσάιντ. Σωστό.

68' Μπεργκ αντί Ίσακ και Κραφτ αντί Λούστιγκ.

70' Σουτ του Φόρσμπεργκ που πάει έξω. Κόρνερ για τη Σουηδία.

73' Κοζλόφσκι αντί Κλιτς.

74' Κίτρινη στον Κριχόβιακ.

77' Κλάεσον αντί του σκόρερ Φόρσμπεργκ.

78' Και ο Κριχόβιακ εκτός, μέσα ο Πλακέτα.

84' ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει Πολωνία. Ο Λεβαντόφσκι μόνος του στην καρδιά της μεγάλης περιοχής ισοφαρίζει. Νέο ενδιαφέρον στο ματς.

90' Οι Πολωνοί είναι συνεχώς έξω από την αντίπαλη περιοχή και πιέζουν.

Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος

90'+4' ΓΚΟΛ 3-2 η Σουηδία. Ο Κλάεσον από κοντά τελειώνει την ιστορία!

Η Σουηδία βγαίνει πρώτη στον όμιλό της με 7 πόντους. Στον έναν έμειναν οι Πολωνοί και πάνε... σπίτι τους.

Σουηδία: Olsen, Lustig, Lindelof, Augustinsson, Larsson, Ekdal, Forsberg, Isak, Olsson

Quaison, Danielson

Στον πάγκο: Johnsson, Nordfeldt, Bengtsson, Berg, Svensson, Helander, Sema, Krafth, Claesson, Jansson, Kulusevski, Cajuste

Πολωνία: Szczesny, Bednarek, Glik, Bereszynski, Klich, Krychowiak, Puchacz, Zielinski, Swiderksi, Jozwiak, Lewandowski

Στον πάγκο:  Skorupski, Fabianski, Dawidowicz, Kedziora, Kozlowski, Linetty, Rybus, Placheta, Frankowski, Kownacksi, Swierczok, Helik.