«Πύρρειος» νίκη για την Ομόνοια

- 11.04.2021

Δύσκολη, πολύτιμη νίκη (2-0) για το «τριφύλλι»

Με το γκολ-φαουλ του Τσέποβιτς και το γκολ του Τζιωνή στις καθυστερήσεις η Ομόνοια πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι σ’ ένα Ολυμπιακό που έβαλε… δύσκολα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Όσκαρ ατυχίας για την ομάδα του Μπεργκ. Τρεις σημαντικοί ποδοσφαιριστές τραυματίστηκαν και έγιναν αλλαγή με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη ανησυχία στο στρατόπεδο των «πρασίνων».

Οι Ασάντε-Λοϊζου-Τσέποβιτς αποχώρησαν για τα αποδυτήρια. Πιο σοβαρός φαίνεται ο τραυματισμός του Ασάντε.

Απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με τον Σάλι να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 0-0 ενώ ο Φαμπιάνο σταμάτησε το σουτ του Σαρφό.

Επιθετικός... μονόλογος των "πρασίνων" στο Β' ημίχρονο που δημιούργησαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες. Εν τέλει το 2ο πολυπόθητο γκολ ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Μαρίνο Τζιωνή.

Μόνη πρώτη η Ομόνοια και στο +1 από την ΑΕΛ, στο +3 από τον Απόλλωνα.

- Έναρξη στον αγώνα, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 1' Πρώτο σουτ από τον Ολυμπιακό, ο Βαγγέλης Κυριάκου επιχείρησε το συρτό σουτ, δεν ανησύχησε ο Φαμπιάνο.

σαδασδαδαδασσδ

- 2' Ο Ασάντε έφυγε στον χώρο, έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Ανδρέου δεν βρήκε την μπάλα, ο Τσέποβιτς προσπάθησε, ο Μιχαήλ έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

- 4' Σουτ του Λοϊζου από τα δεξιά, διώχνει ο Μιχαήλ, ασκεί πίεση η Ομόνοια! Ωραία κίνηση του Λοϊζου που ταλαιπώρησε τον Σαρφό.

δδδφδφδφδ

- 5' Προσπάθεια του Σάλι να παίξει κάθετα τον Κοστόφ, έβγαλε άμυνα ο Λανγκ

- 8' Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Σάλι! Ο Καμερουνέζος απέναντι από τον Φαμπιάνο, έκανε το πλασέ η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βραζιλιάνου. Πολύ μεγάλη φάση για τον "Τακτακαλά".

δφσδφσδφφδφσδφδφσδ

- 9' Σουτ του Σαρφό, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει σε κόρνερ.

- 10' Φάουλ του Σωτηρίου στον Ασάντε, κοντινή εκτέλεση με τον Λέζιακς να σεντράρει, ο Σέχου γύρισε στη μικρή περιοχή, δύσκολα διώχνει ο Νάνι προ του Τσέποβιτς.

- 12' Νέο φάουλ για την Ομόνοια, πίσω από την μπάλα οι Τιάγκο-Γκόμεθ. Ο Ισπανός εκτέλεσε, ο Τσέποβιτς έκανε την κεφαλιά, σταθερά μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 15' Ωραία κίνηση του Σάλι που πέρασε τον Σέχου, έκανε το σουτ αλλά ο Κούσουλος έβαλε το πόδι και έκοψε την προσπάθεια του Καμερουνέζου.

- 17' Κόρνερ κερδίζει ο Ολυμπιακός, το παραχώρησε ο Λέζιακς πριν γίνει κάτοχος ο Κοστόφ. Διώχνει ο Φαμπιάνο με δυσκολία.

σσδσδδσδδσδσδδ

- 18' Σουτ του Κοστόφ, η μπάλα κάπου χτυπά και πάει σε κόρνερ, ο Φαμπιάνο έλεγχε την πορεία της μπάλας.

- 19' Γίνονται κάποια λάθη από πλευράς Ομόνοιας με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να είναι μακριά από την περιοχή του Μιχαήλ.

- 20' Μακρινό σουτ του Κούσουλου, αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Μιχαήλ.

- 23' Φάουλ του Κωνσταντινίδη στον Κούσουλο και κίτρινη κάρτα. Σε πολύ καλό σημείο το φάουλ για το "τριφύλλι".

- 23' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-0! Ο Τσέποβιτς σκοράρει μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ! Σπουδαία εκτέλεση από τον Σέρβο που άφησε... άγαλμα τον Μιχαήλ.

ΣΔΣΔΣΔΣΔΣΔΣ

- 27' Συνδυάστηκαν Γκουστάβο-Σάλι, ο τελευταίος έπιασε ένα κακό σουτ.

- 29' Σουτ του Γκουστάβο, πάνω στον Λανγκ η μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Μισάωρο στο ματς, η Ομόνοια βρήκε το γκολ που έψαχνε, προσπαθεί πλέον να παίξει ήρεμα αφού έχει διώξει... το άγχος του 0-0. Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να αντιδράσει, πέραν από την πολύ μεγάλη ευκαιρία του Σάλι δεν έχει απειλήσει.

- 32' Στο έδαφος ο Έρνεστ Ασάντε. Ο Γκανέζος φεύγει με φορείο! Ας ελπίσουμε να μην έχει κάτι σοβαρό. Πάντως δείχνει να πονάει ο Αφρικανός. (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

σδσδασδασδδασδδ

- 34' Ο Παπουλής μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Αντικαθιστά τον άτυχο Ασάντε.

- 36' Μεγάλη απόκρουση ο Φαμπιάνο! Συρτό δυνατό σουτ ο Σαρφό, το βγάζει ο Βραζιλιάνος σε κόρνερ! Με σώματα μπροστά του, ο "Φάμπι" βγάζει σωστή αντίδραση, πέφτει και σώζει το "τριφύλλι".

σαδασδασδαδδσσ

- 38' Κίτρινη ο σκόρερ για διαμαρτυρία, ο Τσέποβιτς τιμωρήθηκε από τον Τιμόθεο.

- 39' Απάντηση της Ομόνοιας με Κούσουλο! Ο Κύπριος διεθνής χαφ έπιασε το σουτ στα όρια της περιοχής, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ.

- 42' Στο έδαφος ο Γκουστάβο, διακοπή από τον Τιμόθεο. Πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Γιανέφσκι. Ο Γκουστάβο δεν μπορεί να συνεχίσει.

- 44' Σέντρα του Λέζιακς, ο Λοϊζου σε πλεονεκτική θέση έπιασε το κεφάλι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ήταν καλή στιγμή για τους "πράσινους".

- 45' Ο Γαρουφαλιάς στη θέση του άτυχου Γκουστάβο.

- 45+1' Στο έδαφος ο Λοϊζου. Γύρισε το πόδι του νεαρού εξτρέμ. Είχε άσχημη πτώση. Προσπαθεί να το ξεπεράσει ο διεθνής μεσοεπιθετικός. ΔΕΝ μπορεί να συνεχίσει ο Λοϊζου, θα γίνει αλλαγή.

- 45+3' Ο Μποτεάκ παίρνει τη θέση του Λοίζου. (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

- 45+3' Στημένο του Σαρφό, ο Σωτηρίου πήρε την κεφαλιά, σταθερά ο Φαμπιάνο.

Ημίχρονο. Μπροστά το "τριφύλλι" σ' ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος. Ξεχωρίζει η ευκαιρία του Σάλι, το γκολ-φαουλ του "Τσέπο" και οι τρεις τραυματισμοί. Οι Ασάντε-Λοϊζου από πλευράς Ομόνοιας, ο Γκουστάβο για τον Ολυμπιακό. Πιο σοβαρός αυτός του Αφρικανού.

δσφσδφσδφσδφφσδφφδ

Έναρξη στο Β΄ ημίχρονο. Xωρίς νέες αλλαγές οι δυο προπονητές.

- 48' Μακρινή μπαλιά του Γκόμεθ, ο Λέτσιακς δεν κάνει καλό γύρισμα, άουτ.

- 50' Κόρνερ για την Ομόνοια, το κερδίζει ο Λέτσιακς.

- 51' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Κεφαλιά του Κούσουλου μέσα από τη περιοχή, δύσκολα ο Μιχαήλ, η μπάλα έφτασε στον Μποτεάκ, ο Γάλλος το σουτ η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κύπριου κίπερ. Αγγίζει... το 2ο γκολ το "τριφύλλι". Σπουδαία η απόκρουση του Νεόφυτου Μιχαήλ στην προσπάθεια του "Κούσου".

- 53' Κόρνερ κερδίζει ο Μποτεάκ, άμυνα του Σωτηρίου.

- 54' Εκτέλεσε ο Γκόμεθ, με δυσκολία διώχνει ο Μιχαήλ. Βάζει πίεση το "τριφύλλι".

- 55' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Τσέποβιτς στην περιοχή έκανε το αδύναμο πλασέ, ο Παπουλής από πολύ πλάγια θέση αλλά σε κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μιχαήλ.

ασδασδαδαδασδδ

- 58' "Πολιορκία" της Ομόνοιας στην εστία του Μιχαήλ. Διπλή επέμβαση του Κύπριου κίπερ σε σουτ των Μποτεάκ και Γκόμεθ.

- 59' Νέο σουτ του Γκόμεθ, η μπάλα μόλις άουτ!

- 60' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό, οι Ευτυχίδης-Ζαχαρίου μέσα, οι Κοστόφ-Σάλι περνάνε εκτός. Επανεμφάνιση Ζαχαρίου μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Επιθετικός... μονόλογος των "πρασίνων" στο Β' ημίχρονο. Η Ομόνοια είναι... καταιγιστική, φτιάχνει συνεχώς φάσεις μπροστά από την εστία του Μιχαήλ. Σε παθητικό ρόλο ο "Τακτακαλάς".

δφδφδφφδφφδφδ

- 64΄ Ο Γκόμεθ προσπάθησε από απόσταση να νικήσει τον Μιχαήλ, εύκολα ο πορτιέρο του Ολυμπιακού.

- 65' Κίτρινη κάρτα στον Μποτεάκ για δυνατό φάουλ στον Γαρουφαλιά.

- 68' Πρόβλημα και με τον Τσέποβιτς. Ο Σέρβος μένει στο εδαφος. Φαίνεται να είναι μυϊκός ο τραυματισμός. Αποχωρεί ο Σέρβος.

- 70' Ο Τζιωνής στη θέση του "Τσέπο". Τρομερά άτυχη η Ομόνοια!

- 72' Φάση για την Ομόνοια, ατομική προσπάθεια του Τζωινή, ο διεθνής άσος από πλάγια θέση έκανε το σουτ, απόκρουση Μιχαήλ σε κόρνερ.

δφδφσδφφφσδφσφδ

- 76' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ομόνοια. Οι Τιάγκο και Μποτεάκ πίσω από την μπάλα. Ο Μιχαήλ σε ετοιμότητα μετά την εκτέλεση του Μποτεάκ.

- 80' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό, οι Σαρφό-Ψάλτης εκτός, οι Χαραλάμπους-Χάνι μέσα.

- 83' Γλίστρησε ο Λέτσιακς, ο Χάνι μπήκε στη περιοχή, ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ, η μπάλα σε κόρνερ.

- 90+1' Ο Μποτεάκ κινήθηκε κάθετα, πήρε τη μπάλα έκανε το σουτ η μπάλα άουτ.

σδφσδφσδφσφδφδφσδφδφδ

Τρια τα λεπτά της καθυστέρησης!

- 90+2' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 2-0! Ο Τζιωνής! Ο διεθνής άσος έφυγε στον χώρο, πέρασε τον Μιχαήλ και με πλασέ έγραψε το 2-0.