Σπουδαίο διπλό στο ντεμπούτο Ντόμπρα, με "ήρωες" Ρουσιά και Καϊκέ

- 14.03.2021

Ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο του Ερμή για τον Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς.

Ιδανικό ντεμπούτο στον πάγκο του Ερμή για τον Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς. Κέρδισε την ΕΝΠ με 0-1 μέσα στο Παραλίμνι και αναπτέρωσε τις ελπίδες για παραμονή.

Ο... συνήθης ύποπτος Ονησίφορος Ρουσιάς έβαλε το "χρυσό" γκολ και ο Καϊκέ έπιασε πέναλτι στο 97', φτάνοντας στην εξιλέωση μετά το λάθος του στο παιχνίδι με τη Σαλαμίνα.

Στους 28 βαθμούς οι φτεροπόδαροι, όσους έχει και ο Εθνικός και έναν περισσότερο από τους βυσσινί.

Το kerkida.net ήταν στο "Τάσος Μάρκου"...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

*Nτεμπούτο στον πάγκο του Ερμή ο Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς

DOBRA

Ξεκίνησε το παιχνίδι

-Πέντε λεπτά χωρίς οτιδήποτε αξιοσημείωτο

-7' Επικίνδυνη μπαλιά του Ενγκό, ο Θεοδώρου δεν πρόλαβε να κοντρολάρει. Καλή προϋπόθεση για τους βυσσινί

-8' Μεγάλη ευκαιρία η ΕΝΠ με τον Θεοδώρου να κοντρολάρει στην περιοχή, να αποφεύγει και τον Καϊκέ και να πλασάρει και την μπάλα να ανακόπτεται πάνω στην γραμμή. Ως μη γενόμενη η φάση ωστόσο αφού δόθηκε οφσάιντ

-10' Μεγάλη ευκαιρία ο Ερμής τώρα. Ο Μέιρα έκανε καταπληκτική κίνηση στο κέντρο και κάθετη στον Ρουσιά που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, ο Γκατσέφσκι σε κόρνερ

-14' Κάρτα στον Φελίπε για φάουλ

-Εικοσάλεπτο. Αποκτά ρυθμό σιγά σιγά το παιχνίδι...

-24' Ο Βάλπορτ από αριστερά μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία, μάζεψε ο Γκατσέφσκι

-28' Συρτό σουτ του Ενγκό, πάει έξω

φγφγ

-31' Στο έδαφος ο Καϊκέ που πονάει, συγκρούστηκε με τον Μπαρμπόσα στην προσπάθεια να αποκρούσει

-32' Είναι εντάξει ο τερματοφύλακας του Ερμή

-36' Κάρτα στον Ρουσιά για φάουλ στον Μπάρνι

φγηφδη

-36΄Διακοπή για λίγο, ο Φόλπρεχτ είναι στο έδαφος

-37' Ο Φόλπρεχτ αποχωρεί με μυικό τραυματισμό, δεν μπορεί να συνεχίσει

-38' Ο Σιντιμπέ στη θέση του Φόλπρεχτ και επαναρχίζει το παιχνίδι

-40' Επικίνδυνη φάση οι γηπεδούχοι με τον Λουσέρο από αριστερά να γυρίζει, ο Καϊκέ άγγιξε τη μπάλα με τα ακροδάκτυλα

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-Αρκετές διακοπές για φάουλ στα πρώτα πέντε λεπτά

-55' Δεύτερη αλλαγή ο Ντομπρασίνοβιτς, Κύπρου στη θέση του Κοβάσεβιτς. Αναγκαστική ήταν η πρώτη, θυμίζουμε

-60 λεπτά αγώνα. Καθόλου καλός ο ρυθμός, πολλές οι διακοπές

-60' Ο Ντένινγκ στη θέση του Ενγκό

-66' Ο Βάλπορτ σε επικίνδυνη θέση στην περιοχή, δεν κάνει καλό σουτ

-69' Διπλή κλασική ευκαιρία ο Ερμής, πρώτα ο Γκατσέφσκι έπιασε το πλασέ του Κύπρου από πολύ καλή θέση στο "ριμπάουντ" ο Ρουσιάς σούταρε έξω

-71' Ο Ουντόζι στη θέση του Θεοδώρου

-73' Πολύ καλή φάση οι βυσσινί με φαλτσαριστό σουτ του Λουσέρο, σε κόρνερ ο Καϊκέ

-73' Ευκαιρία από την εκτέλεση του κόρνερ, με τον Ουντόζι να στέλνει την κεφαλιά έξω. Απείλησε δυο φορές σε ένα λεπτό η ομάδα του Φερέρ

φδηφδη

-75' ΓΚΟΛ 0-1! Βολίδα του Γκάταριτς από μακριά, ασταθής απόκρουση του Γκατσέφσκι, ο Βάλπορτ μάζεψε τη μπάλα στο δεξί φτερό, σέντραρε και ο Ρουσιάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Εντέκατο γκολ για τον Κύπριο στράικερ

-Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ στον Βάλπορτ. Ήταν καλυμμένος την στιγμή που σούταρε ο Γκάταριτς

-79' Ο Ίρεπ στη θέση του Λουσέρο και ο Μαρκόφσκι στη θέση του Κυριάκου

-83' Κίτρινη στον Σιντιμπέ για φάουλ στον Ντένινγκ

-83' Παίζει με δέκα η ΕΝΠ, ο Πανός έχει τραυματιστεί και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο Φερέρ ολοκλήρωσε τις κινήσεις του (τρεις διακοπές, τέσσερις αλλαγές)

-84' Καραγκούνης, Παπαθανασίου μέσα - Γκάταριτς, Ρουσιάς έξω

-85' Ο Μπάρνι γέμισε με κόρνερ, ο Ουντότζι έκανε τη κεφαλιά από κοντά, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια

-85' Κάρτα στον Ντένινγκ που κλότσησε 2-3 φορές τον Δημητρίου στην προσπάθεια να πάρει τη μπάλα και ενώ ήταν στο έδαφος ο μπακ του Ερμή

-Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

-91' Ο Μέιρα με έξυπνο, πανέμορφο σουτ πήγε να "κρεμάσει" τον Γκατσέφσκι που έστειλε σε κόρνερ

-94' Ελέγχεται πιθανό πέναλτι για χέρι του Δημητρίου μετά από σέντρα

-95' Πάει στο on-field review ο Τιμόθεος Χριστοφή

-96' ΠΕΝΑΛΤΙ δείχνει ο ρεφ μετά που είδε το ριπλέι

-97' Το έπιασε ο Καϊκέ που "ψάρεψε" τον Ντένινγκ!

-ΤΕΛΟΣ, μεγάλο διπλό για τον Ερμή

ΕΝΠ: Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (79' Ίρεπ), Μπάλαζιτς, Κυριάκου (79' Μαρκόφσκι), Πανός, Μπάρνι, Φελίπε, Θεοδώρου (71' Ουντόζι), Γκαντό, Ενγκό (60' Ντένινγκ)

Στον πάγκο: Πέτρου, Μουλαζίμης, Κοτσώνης, Ίρεπ, Ουντόζι, Ντένινγκ, Μπελόνε, Κοσμάς, Μαρκόφσκι

Ερμής: Καϊκέ, Δημητρίου, Μέιρα, Ρουσιάς (84' Παπαθανασίου), Ντίας, Σάντο, Κοβάσεβιτς (55' Κύπρου), Βάλπορτ, Γκάταριτς (84' Καραγκούνης), Χολτ, Φόλπρεχτ (38' Σιντιμπέ)

Στον πάγκο: Φιρινίδης, Καραγκούνης, Παπαθανασίου, Καϊσερλίδης, Ζαβός, Γαβριήλ, Κύπρου, Αντωνίου, Σιντιμπέ

Κίτρινες: Φελίπε, Ντένινγκ / Ρουσιάς, Σιντιμπέ

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας