Στήνει τσαντίρι στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός!

- 17.03.2021

Ο Ολυμπιακός στους «4» του κυπέλλου Κύπρου!

Ο Ολυμπιακός στους “4” του κυπέλλου Κύπρου! Οι “μαυροπράσινοι” επικράτησαν με 1-0 του Εθνικού εντός έδρας και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα έκλεισε θέση για τους τέσσερις του θεσμού.

Η ομάδα του Τσέντομιρ Γιανέφσκι ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο και χάρη στο γκολ του Μάντζη στο 46ο λεπτό πήρε την νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πάντως στο 90+1΄ο Εθνικός πήγε να κάνει την ζημιά και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όταν ο Νεοκλέους σφύριξε πέναλτι για χέρι του Κυριάκου όμως ακύρωσε την απόφαση του όταν είδε ξανά την φάση στο onfield review.

Το kerkida.net ήταν στο Μακάρειο…

Σέντρα...

5΄Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλι μπήκε στην περιοχή του Εθνικού από δεξιά, έκανε το παράλληλο γύρισμα όμως ο Στρατηλάτης πρόλαβε τον Κα.

6΄Κίτρινη στον Ηλία για θέατρο. Ο επιθετικός του Εθνικού έπεσε στο έδαφος εκτός περιοχής με τον Νεοκλέους να τον κιτρινίζει. Στην φάση ήταν και ο Ανδρέου.

8΄Κίτρινη στον Ψάλτη για φάουλ στον Κουσιάππα.

9΄Κίτρινη στον Σωτηρίου για φάουλ στον Παπαγεωργίου και φάουλ σε εκαλό σημείο για τον Εθνικό.

11΄Εκτέλεσε το φάουλ ο Χαραλάμπους, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

17΄Ο Στρατηλάτης μπλόκαρε την μπάλα πριν την αλλάξει πορεία ο Κοστόφ. Η σέντρα στην περιοχή του Εθνικού έγινε από τον Σαντάνα.

23΄Κίτρινη στον Κουσιάππα για φάουλ στον Σάλι μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Εθνικού.

27΄Ο Ολυμπιακός κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα στην περιοχή. Το έκανε ο Χριστοφή στον Σάλι…

28΄Απευθείας τελικά προσπάθησε να απειλήσει ο Σάλι, έξω η μπάλα.

32΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία κίνηση του Κα ο οποίος στο ύψος της μεγάλης περιοχής, βρήκε χώρο για το σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

38΄Κίτρινη στον Σαντάνα για φάουλ στον Κουσιάππα λίγο κάτω από τον χώρο της μεσαίας γραμμής.

40΄Φάουλ για τον Εθνικό σε πολύ καλό σημείο. Κίτρινη στον Σαρφό για φάουλ στον Περατικό.

41΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χαραλάμπους, πάνω από τα δοκάρια του Μιχαήλ.

Ημίχρονο, 0-0.

Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό με την έναρξη του 2ου μέρους. Μάντζης και Χάνι στις θέσεις των Κοστόφ και Σάλι.

46΄Ξεκινησε το 2ο μέρος.

46΄ΓΚΟΛ ο Μάντζης! Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σκοράρει ο Ελλαδίτης! Ωραία μπαλιά του Σαρφό, κοντρόλαρε με το στήθος ο Μάντζης και έφυγε απέναντι από τον Στρατηλάτη για να κάνει με πλασέ το 1-0.

53΄Πιο ενεργός ο Ολυμπιακός σ΄αυτά τα πρώτα λεπτά. Τον βοήθησε πολύ το γκολ του Μάντζη.

56΄Διακοπή στο παιχνίδι, είναι στο έδαφος ο Χαραλάμπους.

57΄Συνεχίζεται το ματς...

60΄Διπλή αλλαγή ο Ηλίας Χαραλάμπους. Έξω Κουσιάππα και Χαραλάμπους. Μέσα οι Μάιντεβατς και Γκόρουμπετς.

66΄Πέσιμο του Κα στην περιοχή, επιθετικό φάουλ λέει ο Νεοκλέους.

70΄Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό και κίτρινη στον Περατικό για φάουλ στον Μάντζη.

71΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σαντάνα, έξω.

72΄Διπλή αλλαγή ο Εθνικός. Έξω Παπαγεωργίου και Κοστόφσκι. Μέσα ο Ζάκπα και ο Ουαλί.

75΄Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Κα από δεξιά, ο Μάντζης την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

80΄Σέντρα του Ουαλί, κεφαλιά του Μ.Ηλία, έξω.

83΄Άλλα εφτά λεπτά για το τέλος. Πάνω κάτω η μπάλα με τον Εθνικό να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και τον Ολυμπιακό να βρίσκει κενούς χώρους πίσω και να απειλεί από την δική του πλευρά.

85΄Ο Κα ελίχθηκε στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω.