Στον τελικό του Mexican Open ο Στέφανος με αντίπαλο τον Ζβέρεβ

- 20.03.2021

Thumbnail

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε εκπληκτικό αγώνα απέναντι στον Λορέντζο Μουσέτι, νίκησε 2-0 σετ (6-1, 6-3) και προκρίθηκε στον τελικό του Mexican Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεβ.

Στον τελικό του Mexican Open προκρίθηκε ο εκπληκτικός Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο πρωταθλητής μας έκανε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Λορέντζο Μουσέτι, τον νίκησε με 2-0 σετ (6-1 και 6-3 τα γκέιμ) και θα αντιμετωπίσει για το τρόπαιο τον Γερμανό, Αλεξάντερ Ζβέρεβ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήγε στο Μεξικό όντας στο νούμερο ένα του ταμπλό και ως το φαβορί για το τρόπαιο. Στον ημιτελικό βρήκε απέναντι του έναν αθλητή ο οποίος έκανε τρομερές εμφανίσεις μέχρι τώρα στο Ακαπούλκο.

Ο Έλληνας τενίστας μπήκε αποφασισμένος από την αρχή του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και με ένα αψεγάδιαστο σετ έκανε εύκολα το 1-0 με 6-1. Ο Μουσέτι έδειχνε να αντιμετωπίζει πρόβλημα στους κοιλιακούς, πήρε ιατρικό ταιμ άουτ, εμφανίστηκε καλύτερος στο δεύτερο σετ, αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό.

Με υπομονή στο παιχνίδι του ο Τσιτσιπάς έκανε δύο break στο έβδομο και ένατο game του σετ και έκλεισε το ματς κατακτώντας το δεύτερο σετ με 6-3. Ο Στεφ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 winners, ενώ είχε μόλις 11 αβίαστα λάθη.

Έτσι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον πρώτο του φετινό τελικό και 13ό συνολικά της καριέρας του και θα διεκδικήσει τον έκτο του τίτλο και τον πρώτο σε 500άρι τουρνουά.