Τεσσάρα με SHOW Λοΐζου και... βλέπει Europa η Ομόνοια!

- 19.08.2021

Η Ομόνοια κέρδισε με 4-2 την Αντβέρπ

Καταπληκτικό παιχνίδι στο ΓΣΠ όπου η Ομόνοια κέρδισε με 4-2 την Αντβέρπ ανεβάζοντας τις ελπίδες... αναβάθμισης από τους ομίλους του Conference που έχει εξασφαλισμένους, στους ομίλους του Europa League.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση, καλή επιτυχία Ομόνοια!

-Πεντάλεπτο στο ΓΣΠ, οι Βέλγοι την κατοχή στο ξεκίνημα

-7' Ωραία αντεπίθεση από την Ομόνοια. Ο Παπουλής έδωσε στον Κακουλλή που επιτέθηκε κατά μέτωπο, ελευθερώθηκε με ωραία ντρίμπλα αλλά το πλασέ του δεν δυσκόλεψε τον Butez

-10' Πάει να απειλήσει με πλασέ του Abdullahi η Αντβέρπ, η μπάλα στα σώματα

-11' ΔΟΚΑΡΙ οι πράσινοι! Ο Παπουλής έδωσε αριστερά στον Κακουλλή, αυτός επέστρεψε στον Ελλαδίτη που πλάσαρε στην κίνηση, η μπάλα στο δοκάρι και έξω

-12' Ευκαιρία και οι φιλοξενούμενοι τώρα με πλασέ του Balikwisha, σε κόρνερ ο Φαμπιάνο

-13' Τώρα μια κεφαλιά του Eggestein, εύκολα ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας

-Εικοσάλεπτο. Στα τελευταία 4-5 λεπτά κράτησε περισσότερο μπάλα η ομάδα του Μπεργκ και ανέβασε τις γραμμές της. Στο πρώτο 15λεπτο η κατοχή ανήκε στους Βέλγους, με την Ομόνοια να προσπαθεί με αντεπιθέσεις να χτυπήσει

-22' Ο Ντίσκερουντ κατέβασε στην περιοχή και υπό πίεση σούταρε έξω. Καταγράφεται άλλη μια τελική για το τριφύλλι

-26' ΓΚΟΛ 0-1. Η Αντβέρπ βρήκε εκτός θέσης την άμυνα της Ομόνοιας και την τιμώρησε. Ο Balikwisha σέντραρε από αριστερά και ο Benson με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ - Δείτε το εδώ

-35 λεπτά αγώνα. Χωρίς φάση μετά το γκολ. Εμφανώς επηρεασμένο το τριφύλλι. Οι Βέλγοι έχουν την κατοχή (70%) και ελέγχουν κυκλοφορώντας τη μπάλα με αργό ρυθμό

-38' Ο Ντίσκερουντ κερδίζει φάουλ σε πολύ καλό σημείο, σχεδόν πάνω στην γραμμή της περιοχής

-39' Εκτελεί απευθείας ο Παπουλής, άστοχο το χτύπημα

-42' Κίτρινη στον Gerkens για φάουλ στον Ντίσκερουντ

-43' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κακουλλής από τον άξονα βρήκε δεξιά τον Λοΐζου, αυτός μπήκε περιοχή και με καταπληκτικό πλασέ "τσίμπησε" τη μπάλα πάνω από τον Butez που βγήκε, και ισοφάρισε - Δείτε το εδώ

-Τέλος ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις. Δίκαιο το 1-1. Η Ομόνοια είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες και εκμεταλλεύτηκε την μια ενώ οι Βέλγοι σκόραραν στην μοναδική φορά που βρήκαν εκτός θέσης την άμυνα του τριφυλλιού. Έχει ποιότητα η Αντβέρπ και φαίνεται όμως η ομάδα του Μπεργκ με πολλή προσοχή κυρίως στην άμυνα, μπορεί να την κοντράρει στα ίσα για την πρόκριση

-Ξεκίνησε χωρίς αλλαγές το 2ο μέρος

-49' ΓΚΟΛ 2-1! Το γυρίζει η Ομόνοια!. Γρήγορη επίθεση με τον Κακουλλή να ελευθερώνεται με ωραία κίνηση, τον Παπουλή να τον βρίσκει και τον 20χρονο επιθετικό να "εκτελεί" με δυνατό σουτ τον Butez - Δείτε το εδώ

-Ξεσηκώνονται οι Ομονοιάτες στην κερκίδα

-55' ΓΚΟΛ 3-1! ΓΚΟΛΑΡΑ ξανά ο Λοΐζου!! Από δεξιά πήρε τη μπάλα, συνέκλινε και με βολίδα εκτός περιοχής εκτέλεσε για 2η φορά τον Butez - Δείτε το εδώ

-59' Σουτ του Benson, εύκολα ο Φαμπιάνο

-60' Διπλή αλλαγή. Ο Nainggolan αντί του Benson και ο Miyoshi αντί του Gerkens

-62' ΓΚΟΛ, μειώνουν οι Βέλγοι. Στην αντεπίθεση ο Miyoshi που μόλις πέρασε στο γήπεδο, ελευθερώθηκε από τον Σέχου με εξαιρετική ντρίμπλα και με σουτ έκανε το 3-2 - Δείτε το εδώ

-64' Μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση η Αντβέρπ, ο Παναγιώτου με εξαιρετικό τακλιν σταματά το κοντινό πλασέ του Eggestein

-68' Πτώση του Λοΐζου στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, τίποτα από τον διαιτητή που ήταν κοντά

-68' Τώρα φάση στην περιοχή του Φαμπιάνο και κίτρινη στον Miyoshi για "θέατρο"

-70' Μακρινό σουτ από τον Nainggolan, κόντρα στον Λανγκ και κόρνερ

-73' Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Τζιωνής αντί Λοΐζου, Ατιέμγουεν αντί Κακουλλή

-74' Μεγάλη ευκαιρία η Ομόνοια. Ο Ντίσκερουντ έκλεψε, έδωσε στον Ατιέμγουεν που πλάσαρε στην κίνηση αλλά με τάκλιν τον πρόλαβε ο Engels

-76' Νέα τελική οι Βέλγοι, έτοιμος ο Φαμπιάνο στο πλασέ του Eggestein

-76' Ντεμπούτο για τον Ζαχαρίου, παίρνει τη θέση του Ντίσκερουντ

-76' Ο Buta στη θέση του Bataille

-81' Ψάλτης αντί του Μπασιρού και Ντούρις αντί του Παπουλή

-82' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Ο Ατιέμγουεν βρέθηκε "φάτσα" με τον Butez στην περιοχή, ο Seck τον ανέτρεψε. Κίτρινη στον παίκτη της Αντβέρπ

-84' ΓΚΟΛ 4-2! Ο Ατιέμγουεν νίκησε τον Butez από την άσπρη βούλα

-87' Κλασική ευκαιρία οι πράσινοι. Ο Λέζιακς σέντραρε από αριστερά, ο Ατιέμγουεν την κοντινή κεφαλιά, έτοιμος ο Butez