ΘΡΥΛΟΣ... ξανά στους "32" του Europa League!!

- 28.11.2019

Thumbnail
Μεγάλη πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ

Το ΑΠΟΕΛ έκανε διπλό κόντρα στη Ντούντελανζ (0-2), η Σεβίλλη κέρδισε με 2-0 την Καραμπάχ και οι γαλαζοκίτρινοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Τα γκολ των Μάτιτς - Μερκή σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα στην Ισπανία, στέλνει την ομάδα της Λευκωσίας για 2η φορά στην ιστορία της, στους "32" του Europa League. Τρία δοκάρια και δυο κόκκινες (Βούρος, Σινανί) είχαμε στο Λουξεμβούργο.

Το Kerkida.net ήταν στο "Stade Josy Barthel".

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε ο αγώνας, υπό βροχή. Ο αγωνιστικός χώρος δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση...

-Πεντάλεπτο χωρίς οποιαδήποτε φάση

-Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα δέκα λεπτά, μοιρασμένο. Το ΑΠΟΕΛ όταν έχει τη μπάλα στην κατοχή του προσπαθεί με υπομονή και πολλές πάσες να επιτεθεί

-Έχει σταματήσει η βροχή

-11' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Κόρνερ του Μάτιτς, κεφαλιά του Σόουζα, χέρι και πέναλτι

-12' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μάτιτς από τα έντεκα βήματα κερδίζει τον Ζουμπέρ. Κάνει το ξεκίνημα που ήθελε το ΑΠΟΕΛ (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ τη φάση του πέναλτι και το γκολ)

-14' Καλή στιγμή για τους γαλαζοκίτρινους μετά από κεφαλιά του Ιωάννου, απομακρύνει ο τελευταίος αμυντικός της Ντούντελανζ

-17' ΔΟΚΑΡΙ... Ο Τάμαρι έκανε καταπληκτική κατά μέτωπο επίθεση και σούταρε από κοντά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

-Εικοσάλεπτο. Ελέγχει πλήρως η ομάδα του Ντολ μετά τα πρώτα πέντε λεπτά. Είναι συνεχώς στην επίθεση και πιέζει για το δεύτερο γκολ

-Μισάωρο στο ματς. Οι γηπεδούχοι έχουν ισορροπήσει μετά το 20' αλλά δεν έχουν απειλήσει

-32' Κίτρινη στον Σάβιτς για φάουλ στον Στολτζ

-34' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία για τη Ντούντελανζ που είναι καλύτερη στα τελευταία 15 λεπτά. Ο Στολτζ σούταρε από μακριά, η μπάλα πήγε στο ΔΟΚΑΡΙ, ο Σινάνι πήρε το ριμπάουντ και σούταρε από κοντά αλλά ο Σάβιτς έκοψε με τάκλιν

-38' Ξανά ευκαιρία οι γηπεδούχοι. Συρτό σουτ του Λεσκουά εκτός περιοχής, έπεσε και απέκρουσε δύσκολα ο Μπέλετς

-43' ΓΚΟΛ 0-2 το ΑΠΟΕΛ! Ο Μάτιτς γέμισε με φάουλ και ο Μερκής με δυνατή κεφαλιά έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ το γκολ)

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Το ΑΠΟΕΛ είχε τρεις ευκαιρίες, σκόραρε στις δυο και πάει στα αποδυτήρια όντας το μεγάλο φαβορί για το τρίποντο

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Άλεφ να αντικαθιστά τον Γκέντσογλου

-54' Ο Λαβιέ στη θέση του Μπουγρίν

-Δεκάλεπτο χωρίς κάτι καλό στο δεύτερο μέρος. Στο μεταξύ το 0-0 στο ματς της Καραμπάχ με τη Σεβίλλη διατηρείται

-59' Κίτρινη στον Μορέν για τράβηγμα στον Σόουζα

-61' Ο Μπεταϊέμπ στη θέση του Μπουχουαρί

-ΓΚΟΛ στο άλλο ματς, 1-0 η Σεβίλλη την Καραμπάχ. Με τα υφιστάμενα σκορ, το ΑΠΟΕΛ προκρίνεται μαθηματικά στην επόμενη φάση (ΕΔΩ ενημέρωση)

-64' Ευκαιρία με τον Λαβιέ να σουτάρει στην κίνηση, μόλις έξω η μπάλα

-65' Πρόβλημα με Νικόλα Ιωάννου που αποχωρεί κρατώντας το δεξί του πόδι, ψηλά πίσω. Δεν μπορεί να συνεχίσει

-66' Ο Γιάκολις στη θέση του Νικ

-70' Αργός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ προστατεύει το σκορ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες

-71' Μοναδική ευκαιρία... Ο Τάμαρι στην αντεπίθεση έφυγε μόνος απέναντι στον Ζουμπέρ ο οποίος απέκρουσε το πλασέ και έστειλε σε κόρνερ

-72' Κάρτα στον Μιχαΐλοβιτς

-78' Αναγκαστική για τους γηπεδούχους, ο Ποκάρ στη θέση του Στολτζ

-81' Kάρτα στον Βούρο

-83' Δεύτερη κάρτα για τον Βούρο (για τράβηγμα) σε δυο λεπτά και αποβάλλεται!

-84' ΔΟΚΑΡΙ (3ο στο ματς/2ο για τους γηπεδούχους). Ο Σινανί με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο σίδερο και έξω

-85' Ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Χαλένιους

-90' Με δέκα και η Ντούντελανζ. Ο Σινάνι έκανε φάουλ στον Μάτιτς, δέχθηκε κίτρινη, είπε κάτι στον διαιτητή και ο Ιταλός του έδειξε απευθείας κόκκινη.

-90' ΓΚΟΛ 2-0 η Σεβίλλη. Το ΑΠΟΕΛ είναι στους 32 του Europa League

Ντούντελανζ: Ζουμπέρ, Μπουχουαρί (61' Μπεταϊέμπ), Σνελ, Κουλς, Λεσκουά, Γκαρός, Μπουγρίν (54' Λαβιέ), Στολτζ (78' Ποκάρ), Μορέν, Μπερνιέ, Σινανί

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαϊλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου (66' Γιάκολις), Γκέντσογλου (46' Άλεφ), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Χαλένιους (85' Ντε Βινσέντι)

Κίτρινες: Μορέν / Σάβιτς, Μιχαΐλοβιτς

Κόκκινες: Σινάνι / Βούρος (2η κίτρινη)