Τρομερή ανατροπή με... σούπερ De Bruyne!

- 17.06.2021

Βέλγιο 2 - 1 Δανία

Οι Βέλγοι κέρδισαν με 2-1 τους Δανούς και έτσι προκρίθηκαν και μαθηματικά στους "16" του Euro 2020.

>>> H offsite τώρα και στο Google News - Ακολουθείστε μας

Η Εθνική Δανίας ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, μόλις στο 2ο λεπτό με δράστη τον Poulsen και ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Μετά οι Βέλγοι, με την είσοδο του Kevin De Bruyne, έφερε τα πάνω κάτω. Την αρχή την έκανε ο T. Hazard 55ο λεπτό , ισοφαρίζοντας σε 1-1 και η ανατροπή ήρθε δια ποδός De Bruyne στο 71ο λεπτό.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα...

Έναρξη...

2΄ ΓΚΟΛ/Ο Poulsen το 1-0, μετά από λάθος στην άμυνα του Βελγίου! Λάθος ο Denayer και από πάσα του Hojbjerg σκόραρε ο Poulsen

5΄ Απείλησε με Mæhle η Δανία, έσωσε ο Courtoi

-Εντυπωσιακή αρχή για τους γηπεδούχους

10΄ Διακοπή για περίπου 1 λεπτό. Είναι η στιγμή του Κρίστιαν Έρικσεν, χειροκροτείται απ΄ όλους στο γήπεδο. Συγκινητικό σκηνικό.

15΄ Παραμένει καλύτερη η Δανία, απρόσμενο κακό ξεκίνημα από το Βέλγιο

26' Σουτ του Wass, πάνω από την εστία η μπάλα

35' Μεγάλη ευκαιρία για την Δανία και τον Damsgaard, ο οποίος για λίγο δεν βρίσκει στόχο.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου...

46' Mertens εκτός, De Bruyne εντός

55' ΓΚΟΛ για το Βέλγιο με τον T. Hazard να σκοράρει για το 1-1 από κοντινή απόσταση μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια των Lukaku και De Bruyne

59' E. Hazard και Witsel εντός, Carrasco και Dendoncker εκτός.

62' Wass και Poulsen εκτός, Larsen και Norgaard μέσα.

71' ΓΚΟΛ με τον De Bruyne με έξοχο συρτό σουτ στην κλειστή γωνία του Schmeichel και 2-1 το Βέλγιο!

(ΒΙΝΤΕΟ) Το... έφερε τούμπα ο De Bruyne

73' Jensen και Cornelius εντός, Delaney και Damsgaard.

75' Σουτ του Braithwaite, αποκρούει δύσκολα ο Courtoi.

84' Οlsen μέσα, Vestergaard έξω.

87' ΔΟΚΑΡΙ για τους Δανούς με κεφαλιά του Braithwaite.

Εντεκάδες:

90+5' Vermaelen μέσα, T. Hazard έξω

Δανία: Schmeichel, Vestergaard(84' Οlsen), Kjær, Mæhle, Christensen, Delaney(72' Jensen), Braithwaite, Damsgaard(73' Cornelius), Wass(62' Larsen), Poulsen(62' Norgaard), Hojbjerg

Στον πάγκο: Lössl (GK), Rønnow (GK), Andersen, Skov, Skov Olsen, Dolberg, Jørgensen, Nørgaard, Stryger, Wind, Cornelius, Jensen

Βέλγιο: Courtoi, Alderweireld, Denayer, Vertonghen, Tielemans, Lukaku, Carrasco(59' Carrasco), Mertens(46' De Bruyne), Meunier, Dendoncker(59' Witsel), T. Hazard(90+5' Vermaelen)

Στον πάγκο: Mignolet (GK), Sels (GK), Vermaelen, Boyata, Witsel, De Bruyne, E. Hazard, Benteke, Batshuayi, Trossard, Doku, Praet