Τσιτσιπάς: Επεισοδιακή πρόκριση...

- 22.04.2022

Πάει για... διπλό μαραθώνιο

O Στέφανος Τσιτσιπάς τα κατάφερε με μία ημέρα καθυστέρηση και ξεπέρασε το εμπόδιο του Ιβάσκα (2-1) και πάει για... διπλό μαραθώνιο.

Κυρίαρχος στο τρίτο και πρόκριση

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από... δύο ημέρες ξεπέρασε το εμπόδιο του Ιλια Ιβάσκα στην Βαρκελώνη.

Κέρδισε με 2-1 σετ (6-1, 4-6, 6-2 σε 2 ώρες και 12 λεπτά) σε ένα ματς που συνεχίστηκε με 6 ώρες καθυστέρηση, διεκόπη με το που άρχισε λόγω επεισοδίων και τελικά ολοκληρώθηκε σήμερα το βράδυ, με τον Τσιτσιπά να παίζει αύριο το μεσημέρι με τον Ντιμιτρόφ και αργότερα το βράδυ ξανά με τον νικητή από το ματς Αλκαράθ- Μουνάρ!

Στο ματς ο Στέφανος είχε 22 winners έναντι 12 του αντιπάλου του, αλλά και 27 αβίαστα λάθιη (16 ο Ιβάσκα) που ευτυχώς δεν κόστισαν.

Διακοπή και επεισόδιο έξω από το court με το «καλημέρα»

Το ματς ξεκίνησε από το 5-1, αλλά δύο πόντους μετά σταμάτησε! Στις εγκαταστάσεις επικρατούσε έντονη φασαρία και ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι με τους δύο τενίστες να κάθονται στον πάγκο.

Υπήρχε αναβρασμός έξω από το γήπεδο με κόσμο να βρίζει καθώς δεν τους επέτρεπαν να δουν το ματς. Το παιχνίδι ήταν να γίνει στο κεντρικό γήπεδο, αλλά λόγω των αναβολών μεταφέρθηκε σε μικρότερο, με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετοί έξω ενώ είχαν αγοράσει εισιτήρια. Επικρατούσε ένας χαμός και αναγκάστηκε ο διαιτητής να διακόψει αμέσως το ματς, με τον Supervisor να αναφέρει πως τελικά θα γίνει επιστροφή χρημάτων, ώστε να φύγουν από το σημείο και να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Μετά από 10 λεπτά διακοπής (και αφού ανακοίνωσαν από τα μεγάφωνα ότι θα υπάρξει επιστροφή χρημάτων) το ματς ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να παίρνει το γκέιμ και να κλείνει το σετ με 6-1.

Ο Ιβάσκα αιφνιδίασε στο τέλος του σετ και ισοφάρισε 1-1

Με δύο χαμένες επιστροφές του Στέφανου, το πρώτο γκέιμ στο δεύτερο σετ πήγε εύκολα στον Ιβάσκα. Ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε χάρη στα καλά του σερβίς, αλλά το ίδιο έκανε και ο αντίπαλός του που διατήρησε το προβάδισμα (2-1).

Ο Στέφανος κράτησε εύκολα το σερβίς του για το 2-2, με τον Λευκορώσο να αντιμετωπίζει δυσκολίες, αλλά να κρατά το σερβίς του (3-2).