Τσιτσιπάς: Ηττήθηκε από τον Τζόκοβιτς στον τελικό της Ρώμης

- 16.05.2022

Ηττήθηκε με 2-0 σετ 6-0, 7-6 (5),

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς α κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Internazionali BNL d’Italia, και ηττήθηκε με 2-0 σετ 6-0, 7-6 (5),

Ο Σέρβος τενίστας με τη νίκη του αυτή πήρε τον πρώτο του τίτλο στο 2022 ενώ από την άλλη ο 23χρονος Ελληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να φτάσει στο τρίτο τρόπαιο της καριέρας του σε 1000άρι τουρνουά (έχει δύο στο Monte Carlo Masters).

Ο Τζόκοβιτς, Νο 1 της παγκόσμιας κατάταξης κέρδισε για 6η φορά τον τίτλο στο τουρνουά της Ρώμης, ενώ έφτασε τις 7 νίκες απέναντι στον Τσιτσιπά στις 9 συνολικά αναμετρήσεις τους. Ο Τσιτσιπάς είχε επικρατήσει του Τζόκοβιτς στο Masters του Καναδά το 2018, και της Σανγκάη το 2019.

Στον χθεσινό αγώνα, ο Τζόκοβιτς έκανε επίδειξη δύναμης στο πρώτο σετ, στο οποίο ο Τσιτσιπάς δεν μπήκε ποτέ, κερδίζοντας το με 6-0. Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής προηγήθηκε 4-1 και 5-2, αλλά ο Σέρβος έκανε break την κατάλληλη στιγμή, ισοφάρισε σε 5-5, και στο tie break ήταν πιο ψύχραιμος φτάνοντας στο 7-6 (5).

Αυτός ήταν για τον Σέρβο ο 38ος τίτλος Masters στην καριέρα του στο 12ο τελικό που έχει συμμετάσχει στην ιταλική πρωτεύουσα. Από την άλλη, ο Τσιτσιπάς γνώρισε την 12η ήττα του στον 20ο ΑΤΡ τελικό της καριέρας του.