Ζορίστηκε, αλλά συνεχίζει στο Ρότερνταμ ο Στέφανος

- 09.02.2022

Πέρασε στους «16» του όπεν στο Ρότερνταμ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φόκινα, αλλά πέρασε στους «16» του όπεν στο Ρότερνταμ μετά από μάχη τριών σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά έκαμψε την αντίσταση του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φόκινα στον πρώτο γύρο του 500αριου τουρνουά στο Ρότερνταμ.

Το Νο4 του κόσμου επικράτησε δύσκολα με 2-1 σετ (7-5, 6-7 (1), 6-4 σε 2 ώρες και 40 λεπτά) και την Πέμπτη θα παίξει με έναν εκ των Χάρις και Ιβάσκα, στη φάση των «16» (παίζουν αύριο οι δύο υποψήφιοι αντίπαλοι).

Ο Ισπανός παρά τον τραυματισμό του, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Στέφανου στο μπάκχαντ και την αδυναμία του να κερδίσει πόντους στο δεύτερο σερβίς, βάζοντας δύσκολα στο Νο4 του κόσμου. Ο Τσιτσιπάς πέταξε προβάδισμα 4-2 με σερβίς δικό του στο έβδομο game του δεύτερου σετ. Αντί για 5-2, έγινε 4-3 το σκορ και στο tie break o Φόκινα ισοφάρισε σε 1-1. Στο τρίτο σετ ωστόσο έπαιξε καλύτερα ο Στέφανος και έφτασε στην πρόκριση χάρη σε ένα break στο 3-3.

Break στο break και... 1-0 ο Τσιτσιπάς

Με εξαιρετικό σερβίς ο Στέφανος πήρε το πρώτο game του ματς, βγάζοντας winner στον τελευταίο πόντο. Τα αβίαστα λάθη του Φοκίνα έφεραν γρήγορο break για το 2-0, αλλά ο Ισπανός με δύο λάθη του Τσιτσιπά, πήρε πίσω το break για να μειώσει σε 2-1.

Το μπάκχαντ του Ισπανού έφερε το 2-2, και με ένα παρόμοιο χτύπημα στην ευθεία έκανε και δεύτερο break για να πάρει προβάδισμα 3-2 στο ματς.

Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε και έκανε break με τη σειρά του χωρίς απώλειες σε πόντους, ενώ στο σερβίς του στη συνέχεια έσωσε break point και πήρε εκ νέου προβάδισμα με 4-3, μετά από ωραίο slice στη μικρή διαγώνιο και λάθος του αντιπάλου του.

Σε αυτόν τον πόντο τραυματίστηκε ο Ισπανός στον μηρό και πήρε ιατρικό τάιμ άουτ, αλλά συνέχισε το ματς παρά τον πόνο. Πήρε το game στο σερβίς του για το 4-4 και είχε ευκαιρία για break από τα λάθη του Τσιτσιπά. Και το πέτυχε από το διπλό λάθος στο σερβίς του Στέφανου, κερδίζοντας το δικαίωμα να σερβίρει για το σετ.

Ομως ο Φοκίνα με δικά του αβίαστα λάθη έδωσε ένα ακόμη break στον Στέφανο που ισοφάρισε σε 5-5 και έμεινε ζωντανός στο σετ. Με άσο ο Στέφανος πήρε ξανά προβάδισμα με 6-5 και έκανε με backhand ένα τέταρτο break στο σετ, κερδίζοντάς το με 7-5.

Χαμένη ευκαιρία και 1-1 στο tie break

Με άσο ο Στέφανος έκανε το 1-0 στο δεύτερο σετ. Με smash o Ισπανός ισοφάρισε 1-1 και βρέθηκε με διπλό break point, αλλά ο Τσιτσιπάς το έσβησε με το σερβίς του και έκανε το 2-1 στη συνέχεια από λάθος του Ισπανού σε μπάκχαντ στην ευθεία.

Με όμορφο φόρχαντ ο Φόκινα ισοφάρισε 2-2, αλλά ο Στέφανος με δύο άσους και ένα ακόμη εξαιρετικό σερβίς, έφτασε στο υπέρ του 3-2. Τέσσερα λάθη του Ισπανού, το ένα στο σερβίς, έφεραν κρίσιμο break για το 4-2 του Τσιτσιπά.

Ομως ο Ισπανός βρήκε ευκαιρία από λάθη του Στέφανου και αντί για το 5-2 έγινε το 4-3, με τον Φόκινα να πηγαίνει στο σερβίς και να ισοφαρίζει σε 4-4.

Με άσο το Νο4 του κόσμου έκανε το 5-4 με το πρώτο του love service game στο ματς. Ο Ισπανός σέρβιρε για να μείνει στο παιχνίδι και τα κατάφερε από δύο καλά πρώτα σερβίς και ένα αβίαστο λάθος του Στέφανου.

Με στοπ βολέ ο Τσιτσιπάς έκανε δεύτερο love service game και πήρε προβάδισμα 6-5. Ο Φόκινα έστειλε το σετ σε tie break όμως.

Εκεί τρία λάθη του Στέφανου και ένα διπλό στο σερβίς, έφεραν προβάδισμα με 4-0 στον Ισπανό. Με σκορ 5-1 για τον Φόκινα έγινε αλλαγή πλευράς και ο Ισπανός έφτασε στο 6-1 για πέντε ευκαιρίες να ισοφαρίσει και το έκανε με την πρώτη ευκαιρία.

Ενα break έκανε την διαφορά για τον Τσιτσιπά

Πριν την έναρξη του σετ, ο Στέφανος πήρε ιατρικό τάιμ άουτ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο. Με λάθος σλάις του ο Ισπανός πήρε προβάδισμα 1-0 στο σετ.

Με αποτελεσματικό πρώτο σερβίς ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Φόκινα άντεξε στην πίεσή του και πήρε προβάδισμα 2-1 στο δικό του σερβίς.

Με ένα τρίτο love service game o Στέφανος έκανε το 2-2, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Ισπανός πέρασε μπροστά με 3-2. Το 3-3 έγινε εύκολα και ο Τσιτσιπάς από τα λάθη του εκνευρισμένου Φόκινα πήρε προβάδισμα 4-3 με break.

Με έναν winner έκανε το 5-3 ο Στέφανος και ο Φόκινα μείωσε σε 5-4. Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε για το ματς και το πήρε με έναν άσο.